Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

EURO 2024: Slovacia - Ucraina, 1-2

La pauză, Slovacia conducea cu 1-0. Ucraina a câștigat cu un gol marcat în minutul 80.

Articol de Victor Marin, Publicat: 21 Iunie 2024, 18:16

Naționala de fotbal a Ucrainei a învins Slovacia cu 2-1, în grupa E a Campionatului European de Fotbal din Germania.

Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 17, de slovacul Ivan Schranz. Jucătorul Slaviei Praga a fructificat o centrare venită de la Lukas Haraslin, legitimat Sparta, cealaltă echipă fanion a Pragăi.

La pauză, Slovacia conducea cu 1-0, la capătul unei reprize cu puține realizări pentru Ucraina.

Ucrainenii au ieșit cu alt tonus de la vestiare și au egalat în minutul 54, prin Mykola Shaparenko. Mijlocașul lui Dinamo Kiev a lovit pe contraatac, după ce a primit o pasă primită de la fundașul stânga Oleksandr Zinchenko, legitimat la Arsenal Londra.

Ucraina a făcut 2-1 în minutul 80, prin Roman Yaremchuk. Atacantul Valenciei intrase pe teren de nici un sfert de oră, când a fost găsit excelent în careul slovac de același Mykola Shaparenko, marcator al primul gol.

De altfel, UEFA l-a desemnat pe Shaparenko cel mai bun om al meciului.

Partida s-a disputat pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf și a fost transmisă LIVE TEXT de UEFA.

Tot din grupa E face parte și România, care va juca sâmbătă, de la ora 22, împotriva Belgiei.

În primele meciuri din grupă, România a învins Ucraină cu 3-0, iar Slovacia a trecut de Belgia cu 1-0, furnizând una dintre marile suprize ale Campionatului European.

Liga Campionilor: FCSB - Maccabi Tel Aviv, 1-1 în turul al doilea preliminar al competiției
Sport 23 Iulie 2024, 23:08

Ambele goluri au fost marcate în repriza secundă.