Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

EuroCup: U-BT obține o victorie istorică pe terenul Dreamland Gran Canaria

Ardelenii s-au impus cu scorul de 113-111, după prelungiri, într-un meci din penultima etapă a Grupei B.

Publicat: 31 Ianuarie 2024, 22:01  • Actualizat: 04 Februarie 2024, 07:36

Baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au reuşit o victorie istorică pe terenul echipei spaniole Dreamland Gran Canaria, deţinătoarea trofeului EuroCup.

”U” s-a impus datorită unui coş marcat de Emanuel Căţe în penultima secundă a prelungirilor, relatează Radio România Cluj.

Echipa antrenată de Mihai Silvăşan a avut 4 jucători cu peste 20 de puncte marcate în acest meci: Jarell Eddie, Emanuel Căţe, Patrick Richard și Bryce Jones.

Datorită acestui succes, U-BT a urcat pe locul al doilea, iar dacă se va impune în ultima etapă se va califica direct în sferturile de finală ale competiţiei.

Clujenii vor juca ultimul meci pe 7 februarie, tot în deplasare, cu 7bet-Lietkabelis Lietkabelis Panevėžys.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.

CS Dinamo Bucureşti a câștigat Cupa României la handbal masculin
Sport 19 Mai 2024, 17:49

În finală, Dinamo a învins-o pe CSM Constanța, deţinătoarea trofeului.

Superliga: Universitatea Cluj va juca barajul pentru Conference League împotriva Universității Craiova | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 17:15

Universitatea Cluj a învins-o pe Oțelul Galați în barajul echipelor venite din play-out.

Volei feminin: România, învinsă de Cehia în al doilea meci din Golden League
Sport 19 Mai 2024, 12:55

Tricolorele au fost la câteva mingi de victorie.

Premier League: Jurgen Klopp, la ultimul meci pe banca Liverpool | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:46

În cei 9 ani pe Anfield, tehnicianul a câştigat 8 trofee, inclusiv Liga Campionilor în 2019.

Box: Usyk devine campion incontestabil la categoria grea după victoria împotriva lui Fury | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:06

Pugilistul le-a dedicat victoria familiei, fanilor și armatei Ucrainei.

Superliga: CFR Cluj învinge Farul și termină pe 2. CS U Craiova încheie pe 3 după victoria contra lui Sepsi | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 00:02

CFR Cluj va juca în preliminariile Conference League. Pentru a face același lucru, CS Universitatea Craiova va juca un baraj...