Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Europenele de înot de la Otopeni: David Popovici, locul 4 la 200 m liber | VIDEO

Românul a fost devansat de britanicii Matthew Richards și James Guy, şi de lituanianul Danas Rapsys.

Publicat: 09 Decembrie 2023, 19:48  • Actualizat: 10 Decembrie 2023, 19:51

David Popovici s-a clasat doar pe locul patru în finala probei de 200 m liber, sâmbătă seara, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.

Sportivul a fost cronometrat cu timpul de 1 min 41 sec 52/100, fiind devansat de britanicii Matthew Richards, 1 min 41 sec 01/100, James Guy, 1 min 41 sec 12/100, şi de lituanianul Danas Rapsys, 1 min 41 sec 15/100.

Campion european en titre, David Popovici se calificase în finală cu cel mai bun timp din semifinale.

"Nu am cum să fac cel mai bun timp al meu de fiecare dată, asta e! Iar, atât timp cât sunt conştient de asta, nu am de ce să mă întristez. Nu sunt un mare fan al înotului în bazin scurt, sunt prea multe întoarceri pentru mine. Dar trebuie să privesc şi partea bună... adică, având mai multe întoarceri, mi le îmbunătăţesc şi pe cele puţine din bazinul lung", a spus David Popovici.

"Nu aveam niciun timp în minte, dar către o performanţă ca asta ţinteam, 1 minut şi 41 de secunde e foarte bun. Ne aşteptam la un timp aşa de rapid. Numai că azi au fost trei băieţi şi mai rapizi decât mine. Băieţi cu care sunt foarte bun prieten, mai ales cu Danas Rapsys. Chiar ne amuzam la final pe seama cursei. Până la urmă, trebuie să ne distrăm", a adăugat el.

Sâmbătă, campionul s-a calificat în finala la 100 m liber.

"A fost o zi foarte grea pentru mine, care însă mă pregăteşte pentru concursurile importante care urmează", a subliniat David Popovici.

Vineri seara, Andrei Ungur a câştigat prima medalie pentru România la Europenele de la Otopeni, bronz în proba de 100 m spate.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.

CS Dinamo Bucureşti a câștigat Cupa României la handbal masculin
Sport 19 Mai 2024, 17:49

În finală, Dinamo a învins-o pe CSM Constanța, deţinătoarea trofeului.

Superliga: Universitatea Cluj va juca barajul pentru Conference League împotriva Universității Craiova | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 17:15

Universitatea Cluj a învins-o pe Oțelul Galați în barajul echipelor venite din play-out.

Volei feminin: România, învinsă de Cehia în al doilea meci din Golden League
Sport 19 Mai 2024, 12:55

Tricolorele au fost la câteva mingi de victorie.

Premier League: Jurgen Klopp, la ultimul meci pe banca Liverpool | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:46

În cei 9 ani pe Anfield, tehnicianul a câştigat 8 trofee, inclusiv Liga Campionilor în 2019.

Box: Usyk devine campion incontestabil la categoria grea după victoria împotriva lui Fury | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:06

Pugilistul le-a dedicat victoria familiei, fanilor și armatei Ucrainei.