Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Europenele de înot în bazin scurt: David Popovici, medaliat cu bronz în finala de la 100 de metri liber

Sportivul legitimat la CS Dinamo a fost cronometrat cu timpul 46 sec 5/100.

Publicat: 10 Decembrie 2023, 19:28  • Actualizat: 10 Decembrie 2023, 23:32

David Popovici a cucerit medalia de bronz, duminică, în finala de la 100 de metri liber în cadrul Campionatelor Europene de înot în bazin scurt.

Cursa a fost câștigată de francezul Maxime Grousset (45 sec 46/100).

Argintul i-a revenit italianului Alessandro Miressi (45 sec 51/100).

După un start slab, românul a avut un finiş impresionant, remarcă Agerpres.

”Au fost multe valuri, asta râdeam și cu câțiva înotători, cu cel englez și cel portughez. Au fost valuri, dar a fost frumos, a fost o cursă rapidă și mă bucur că am reușit să ajung și pe podium. Absolut, este tot ceea ce s-a putut astăzi și, în continuare, italianul și francezul sunt mai buni decât mine. Ei m-au bătut și la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt, dar, din fericire or să mai fie o mulțime de concursuri și de abia aștept să fiu acolo, în fața lor, când va fi vremea.

Ca întotdeauna, superb (publicul n. red), am spus asta și ieri, cred că este visul oricărui sportiv să concureze acasă și să aibă atât de mulți fani. Mă bucur, sper că și ieri au plecat fericiți, pentru că eu, unul am plecat fericit aseară, chiar dacă nu am reușit să ating podiumul, am avut un timp foarte bun, de care sunt mulțumit. Acesta este sportul, uneori câștigi, alteori înveți”, a transmis David Popovici

Sâmbătă, David Popovici a ratat podiumul în finala probei de 200 m liber.

| Citește și: "Nu am cum să fac cel mai bun timp al meu de fiecare dată" (David Popovici)

Radio România București FM amintește că anul care se încheie i-a prilejuit lui David Popovici o prestație excelentă la Campionatele Mondiale de înot de la Fukuoka (Japonia), acolo unde a performat en-fanfare până în finală. Performanțele din 2023 îi oferă încrederea necesară pentru cea mai importantă întrecere din 2024, anume Jocurile Olimpice de la Paris.

La actuala ediție a Europenelor în bazin scurt de la Otopeni, Andrei Ungur a cucerit, vineri, medalia cu bronz în proba de 100 metri spate.

Europene de natație în bazin scurt se desfășoară la Otopeni.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.

CS Dinamo Bucureşti a câștigat Cupa României la handbal masculin
Sport 19 Mai 2024, 17:49

În finală, Dinamo a învins-o pe CSM Constanța, deţinătoarea trofeului.

Superliga: Universitatea Cluj va juca barajul pentru Conference League împotriva Universității Craiova | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 17:15

Universitatea Cluj a învins-o pe Oțelul Galați în barajul echipelor venite din play-out.

Volei feminin: România, învinsă de Cehia în al doilea meci din Golden League
Sport 19 Mai 2024, 12:55

Tricolorele au fost la câteva mingi de victorie.

Premier League: Jurgen Klopp, la ultimul meci pe banca Liverpool | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:46

În cei 9 ani pe Anfield, tehnicianul a câştigat 8 trofee, inclusiv Liga Campionilor în 2019.

Box: Usyk devine campion incontestabil la categoria grea după victoria împotriva lui Fury | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:06

Pugilistul le-a dedicat victoria familiei, fanilor și armatei Ucrainei.