Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Handbal feminin: România a câştigat Trofeul Carpaţi

Tricolorele au încheiat competiția cu trei victorii.

Publicat: 25 Noiembrie 2023, 19:26  • Actualizat: 25 Noiembrie 2023, 22:31

Naţionala feminină de handbal a României a câştigat turneul dotat cu Trofeul Carpaţi, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 41-35 (24-17), sâmbătă, în ultimul meci al competiţiei găzduite de Teraplast Arena din Bistriţa.

Tricolorele au controlat prima repriză şi au intrat la pauză cu un avans de şapte goluri, 24-17. După pauză, ecartul a crescut la 11 goluri (29-18, 30-19). A urmat o cădere inexplicabilă a naţionalei României, care nu a reuşit să marcheze timp de zece minute, dar a primit opt goluri la rând, scorul devenind 32-31 (52). Un timeout al selecţionerului Florentin Pera le-a trezit la timp pe tricolore, care au revenit şi s-au impus fără emoţii, cu 41-35, potrivit Agerpres.

Turneul de la Bistriţa a fost o ultimă verificare înaintea participării la Campionatul Mondial din Danemarca, Norvegia şi Suedia (29 noiembrie-17 decembrie), la care România va juca în Grupa E, la Herning (Danemarca), urmând să înfrunte în ordine Chile (1 decembrie), Serbia (3 decembrie) şi Danemarca (5 decembrie).

România este singura naţională care a participat la toate cele 26 de ediţii ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Echipa naţională de handbal feminin a României are ca obiectiv la Campionatul Mondial clasarea pe unul dintre locurile 1-7, pentru a putea participa la turneul preolimpic.

Oțelul Galați l-a recrutat pe atacantul bosniac Stipe Juric
Sport 12 Iunie 2024, 23:00

În ultimele 3 sezoane, jucătorul în vârstă de 25 de ani a evoluat în campionatul Poloniei.