Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Jaqueline Cristian, victorie mare cu Tauson în optimile Transylvania Open

Publicat: 09 Februarie 2024, 12:22  • Actualizat: 09 Februarie 2024, 12:24

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open, singurul de categoria WTA 250 din România, după ce a învins-o pe daneza Clara Tauson, cu 6-4, 6-0, joi, în BT Arena din Cluj-Napoca.

Jaqueline Cristian (25 ani, 81 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 21 de minute, într-un meci în care a reuşit 4 aşi, iar adversara sa a comis 7 duble greşeli.

Tauson (21 ani, 80 WTA) a avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza unor probleme la spate după doar câteva ghemuri.

Cele două jucătoare sunt la egalitate acum în meciurile directe, 3-3, ultimele două fiind victorii ale danezei. Săptămâna trecută, Tauson s-a impus cu 6-2, 6-0 în calificări la Linz.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 6.608 dolari şi 54 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova, un duel în premieră.

Etichete : sport tenis stiri romania
Play-off Superliga: Rapid - FCSB, 2-0 | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 23:17

Pentru Rapid, a fost singura victorie din play-off.

Sub comanda lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic obține titlul în Grecia
Sport 19 Mai 2024, 22:23

Este al doilea titlul cucerit de tehnicianul român cu PAOK, după cel din sezonul 2018-19.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.