JO Paris 2024: România a coborât pe locul 16 în clasamentul pe medalii
Americanii sunt pe primul loc în clasamentul pe medalii.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 07 August 2024, 08:50 • Actualizat: 07 August 2024, 08:49
România a coborât un loc și se află pe poziția 16 în clasamentul pe medalii după probele de marți, 6 august, a unsprezecea zi oficială de competiţii din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.
România are şapte medalii, dintre care trei sunt de aur, trei de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).
Argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber, potrivit Agerpres.
Americanii, pe primul loc la Jocurile Olimpice de la Paris
Americanii sunt pe primul loc în clasament cu 24 de medalii de aur, 31 de argint şi 31 de bronz, fiind urmaţi de China, cu 22 medalii de aur, 21 de argint și 16 de bronz şi de Australia, cu 14 medalii de aur, 12 de argint și 9 de bronz.
Evoluția tricolorilor la Jocurile Olimpice este relatată de echipa Radio România Actualități trimisă special la Paris, formată din jurnaliștii Catrinel Oprișiu, Bogdan Predescu, Robert Șișcă, Gabi Bucur și Zoltan Szep.
Citește și: Programul tricolorilor | Miercuri, 7 august













