Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Kateryna Zelenykh și Alexandra Anghel, medaliate cu argint la Europenele de lupte

Delegația tricoloră și-a trecut în parlmares 5 medalii, din care una de aur.

Publicat: 16 Februarie 2024, 22:13  • Actualizat: 17 Februarie 2024, 00:26

Campionatele Europene de lupte de la Bucureşti au mai adus lotului tricolor, vineri. două medalii.

Kateryna Zelenykh (cat. 65 kg) și Alexandra Anghel (cat. 72 kg) și-au adjudecat titlurile de vicecampioane europene!

La prima evoluție pentru România, Katerina Zelenykh a reușit să își treacă în palmares medalia de argint, cedând în finală cu sportiva din Ucraina, scor 6-0.

Alexandra Anghel a fost învinsă de turcoaica Nesrin Baş, dublă campioană mondială U23 şi campioana europeană en titre U23.

La actuala ediție, Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg) a cucerit aurul, iar Denis Florin Mihai (cat. 55 kg) şi Răzvan Arnăut (cat. 60 kg) și-au adjudecat bronzul.

Echipa ideală a sezonului de Superligă
Sport 29 Mai 2024, 18:00

Departajarea s-a făcut pe baza statisticile LPF.

Germanul Hansi Flick, pe banca tehnică a FC Barcelona
Sport 29 Mai 2024, 16:03

Neamțul îl înlocuiește pe spaniolul Xavi Hernandez, demis din cauza rezultatelor slabe.

Globe Soccer 2024: Kylian Mbappe, cel mai bun fotbalist al anului
Sport 29 Mai 2024, 15:35

Premiul pentru cel mai bun antrenor al anului i-a revenit spaniolului Xabi Alonso.

Olympiacos și Fiorentina se duelează, miercuri seară, în finala UEFA Conference League
Sport 29 Mai 2024, 08:51

Echipa greacă joacă pentru prima dată într-o finală europeană.

Apor Gyorgydeak a câștigat turneul de teqball de la Madrid
Sport 28 Mai 2024, 21:00

În urma acestui rezultat, sportivul român și-a păstrat prima poziție în clasamentul mondial.

Cristiano Ronaldo, primul golgheter în patru campionate din patru țări
Sport 28 Mai 2024, 20:29

Fotbalistul portughez a devenit și cel mai bun marcator din campionatul saudit.

Roland-Garros 2024: Sorana Cîrstea, eliminată din primul tur
Sport 28 Mai 2024, 20:18

Accidentată în primuul set, românca a fost învinsă de o jucătoare mai slab cotată.

Roland-Garros 2024: Ana Bogdan trece de runda inaugurală
Sport 28 Mai 2024, 06:25

Românca a trecut în runda inaugurală de franțuzoaica Elsa Jaquemot.