Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Liga Campionilor: Atletico Madrid - Borussia Dortmund, 2-1 | VIDEO

Borussia Dortmund a fost aproape să scoată un egal pe finalul meciului.

Articol de Victor Marin, Publicat: 11 Aprilie 2024, 01:06  • Actualizat: 11 Aprilie 2024, 01:14

Atletico Madrid a primit un cadou din partea Borussiei în minutul 4, când portarul echipei germane, Gregor Kobel, i-a trimis o pasă puțin săltată lui Ian Maatsen. Pus sub presiune, fundașul olandez a pierdut mingea, care a ajuns la argentinianul Rodrigo De Paul. Campionul mondial a inscris cu un șut bine plasat din interiorul careului.

Au urmat minute de foc la poarta lui Dortmund, Axel Witsel și Lino, punându-l la încercare pe Gregor Kobel. Făcând abstracție de greșeala din debutul meciului, portarul elevețian a fost cel mai bun om al Borussiei.

Atletico Madrid a marcat din nou în minutul 32 prin Lino, servit elegant de Antoine Griezmann. Echipa spaniolă a intrat la pauză cu 2-0, la capătul unei reprize în care Borussia Dortmund a avut câteva ocazii de gol, reușind însă un singur șut pe poartă.

Dortmund a ieșit mai decisă de la cabine și, ajutată și de schimbările făcute la pauză, au început să pună presiune mai multă pe Atletico. Până la finalul meciului, germanii au ajuns la o posesie de 66%.

Borussia Dortmund a fost aproape de egalare pe finalul partidei

După ce au cerut penalty la Niclas Füllkrug și Julian Brandt a tras puțin peste poartă din lovitură liberă, Borussia Dormund a reușit să reducă din diferență în minutul 81, prin Sebastien Haller. Vârful ivorian introdus în repriza a doua repriză a profitat de intervenția inexactă a unui fundaș de la Atletico și a reușit să fructifice pasă primită de la Julian Brandt.

Deși a controlat meciul 80 de minute, Atletico a tremurat serios după ce a primit gol. Germanii puteau egala pe final, când au avut și o bară prin Jamie Bynoe-Gittens.

S-a terminat 2-1 pentru Atletico și returul sfertului de finală din 16 aprilie, de pe terenul lui Dortmund, se anunță de foc.

Emilia Corbu, campioană națională la floretă
Sport 16 Mai 2024, 20:20

De la campionatul național de floretă a lipsit Mălina Călugăreanu, calificată la Jocurile Olimpice de la Paris.

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile turneului Trophee Clarins
Sport 16 Mai 2024, 18:49

Jucătoarea de tenis din România a trecut de Kristina Mladenovic, fostă ocupantă a locului 10 în clasamentul WTA.

Se pun în vânzare biletele pentru amicalele tricolorilor din iunie
Sport 16 Mai 2024, 16:16

Un tichet la peluze costa 35 de lei, la tribune – 60 de lei, iar în zona VIP – 400 de lei.

Lozul "Team Romania" susține echipa tricoloră de la JO 2024
Sport 16 Mai 2024, 15:12

Seria are un milion de lozuri, iar 30% din valoarea lozurilor vândute se va aloca Comitetului Olimpic şi Sportiv Român pentru...

Volei masculin: Lotul României pentru meciurile cu Azerbaidjan și Ucraina din Golden League
Sport 16 Mai 2024, 11:22

Selecționerul echipei naționale de volei masculin, Sergiu Stancu, a stabilit lotul de 14 jucători cu care va aborda primele...

Olimpia Universitatea Cluj și Csikszereda Miercurea Ciuc, în finala Cupei României la fotbal feminin
Sport 16 Mai 2024, 11:12

Meciul se va disputa 8 iunie pe stadionul ”Arcul de Triumf”.