Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Liga Campionilor: Bayern Munchen și Real Madrid, în semifinalele competiției | VIDEO

În sferturi, Bayern a trecut de Arsenal Londra cu scorul general de 3-2. Real Madrid a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Manchester City.

Articol de Victor Marin, Publicat: 18 Aprilie 2024, 01:09  • Actualizat: 18 Aprilie 2024, 01:18

În partida tur, Arsenal Londra - Bayern Munchen se terminase 2-2 și, în fața propriilor suporteri, echipa germană a avut prima ocazie a meciului retur în minutul 16. Leroy Sane s-a infiltrat în careul lui Arsenal și a tras puternic, dar șutul a fost deviat de fundașul Gabriel.

În minutul 29, Arsenal a avut prima sa ocazie la șutul lui Odegaard, reținut în doi timpi de Neuer.

Jamal Musiala a semnat o nouă ocazie pentru Bayern în minutul 34. Șutul acestuia din afara careului a fost respins în lateral de David Raya.

La pauză scorul era 0-0, iar în a doua repiză Bayern avea să domine încă și mai clar jocul.

Arsenal a trimis o singură minge pe poartă în repriza a doua

Nici nu a început bine partea a doua a meciului că Leon Goretzka a trimis cu capul în bară în minutul 47, după o centrare venită de la Kimmich.

Același Joshua Kimmich a marcat unicul gol al meciului în minutul 63, după o acțiune colectivă superbă. Fundașul dreapta a intrat în careul adversar și a reluat cu capul o centrare excelentă a lui Guerreiro.

În minutul 88, Odegaard a semnat singura ocazie clară a lui Arsenal din repriza a doua, însă Manuel Neuer a respins șutul norvegianului.

S-a terminat 1-0 pentru Bayern, care are șansa să salveze un sezon dezastruos prin câștigarea Ligii Campionilor

Real Madrid - Manchester City se terminase 3-3 în partida tur. Pe Etihad Stadium din Manchester jocul a fost mult mai tacticizat și Real Madrid, antreanată de Carlo Ancelotti, s-a apărat cât se poate "italienește".

Statisticile meciului

Manchester City a construit cu migală și la finalul celor 90 de minute regulamentare, britanicii aveau 9 șuturi pe poartă, față de doar 3 ale spaniolilor.

Raportul șuturilor pe poartă a fost de 12 la 2, iar cel al cornerelor 15 la 0.

Formația lui Pep Guardiola a avut o posesie de 65%.

City a dominat, Real a deschis scorul

Real Madrid a marcat prima prin Rodrygo, după o combinație cu Vinicius. Portarul Ederson a respins într-o primă fază, dar mingea a revenit tot la Rodrygo, care a făcut 1-0.

Andriy Lunin a făcut minuni în poarta lui Real și a respins rând pe rând șuturi trimise de Haaland, Silva sau De Bruyne. Primul a și trimis mingea în bară în minutul 19.

A fost 0-0 la pauză și în repiza a doua, City a continuat să-și macine adversara.

Egalarea a venit abia în minutul 76, când De Bruyne a reluat în plasă o minge respinsă în față de fundașul Antonio Rudiger. De altfel, Kevin De Bruyne a fost cel mai activ om al lui City și șuturile sale din afara careului au trecut la mică distanță de poartă.

Real a câștigat cu 4-3 după loviturile de departajare

După 90 de minute era 1-1 și cum în cele 30 de minute de prelungiri nu s-a mai marcat, s-a trecut la loviturile de departajare.

Jucătorii lui Real au transformat 4 lovituri de la 11 metri, față de 3 ale celor de la Manchester City.

Așadar, echipa spaniolă s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, unde o va întâlni pe Bayern Munchen.

Play-off Superliga: Rapid București - CS Universitatea Craiova, 1-2 | VIDEO
Sport 29 Aprilie 2024, 23:04

Craiova a marcat golul victoriei în minutul 96.

Elisabeta Lipă, mândră de rezultatele României la Campionatele Europene de canotaj | VIDEO
Sport 29 Aprilie 2024, 21:12

Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport consideră sportivii medialiați la europenele de canotaj pot câștiga și medalii la...

Play-out Superliga: Petrolul Ploiești - FC Botoșani, 1-2 | VIDEO
Sport 29 Aprilie 2024, 20:27

Fundașul central Andrei Miron a marcat un gol și a oferit o pasă de gol.

Play-off Superliga: CFR Cluj - Sepsi OSK, 2-1 | VIDEO
Sport 28 Aprilie 2024, 23:16

Karlo Muhar a reușit o dublă pentru gruparea ardeleană.