Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Liga Campionilor: PSG și Bayern, primele două echipe calificate în sferturi | VIDEO

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală ale competiției va avea loc vineri, 15 martie.

Articol de Victor Marin, Publicat: 06 Martie 2024, 00:32  • Actualizat: 06 Martie 2024, 05:39

Paris Saint-Germain s-a calificat confortabil, marți seară, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după ce a trecut de Real Sociedad, scor 2-1 (1-0), în manşa secundă a optimilor de finală.

Mbappe, omul meciului

Vedeta Kylian Mbappe a condus-o pe PSG în faza următoare, după ce a marcat 3 din cele patru goluri ale parizienilor în această dublă victorie, 2-0 în Hexagon şi 2-1 în Ţara Bascilor.

Privirile tuturor au fost îndreptate către Kylian Mbappe, care a acceptat să plece Real Madrid în această vară.

Prestația jucătorului în vârstă de 25 de ani aici a servit drept atenționare dureroasă a imensului gol pe care PSG va trebui să îl umple din toamnă.

Campioana Franţei şi-a asigurat prezenţa în primul său sfert de finală în Champions League din 2021 încoace.

În faţa a 39.336 de spectatori prezenţi pe Anoeta, bascii au înscris golul de onoare prin Mikel Merino pe final de meci.

La o săptămână după eliminarea din semifinalele Cupei Regelui în fața Mallorcăi, la loviturile de departajare, Real Sociedad a avut parte de mai multă dezamăgire, care totuși era previzibilă, notează BBC.

Bayern Munchen s-a calificat în sferturi după ce a învins-o pe Lazio Roma cu scorul de 3-0, pe Allianz Arena, în manşa secundă a optimilor de finală.

Dubla lui Kane

Englezul Harry Kane a înscris de două ori pentru a ajuta echipa germană să avanseze în faza umătoare a competiției.

După 1-0 în tur, Bayern a controlat jocul în ambele reprize.

Harry Kane speră că rezultatul poate contribui la schimbarea sorții echipei după o campanie internă amară.

"A fost o seară perfectă pentru noi. A fost un meci mare", a spus el. "Desigur, știm că trebuie să ne îmbunătățim, dar astfel de seri ne pot schimba cu adevărat sezonul. Sunt foarte mândru de colegi", a adăugat Harry Kane.

PSG și Bayern Munchen sunt primele două echipe calificate în sferturile de finală din UEFA Champions League.

Tragerea la sorți va avea loc vineri, 15 martie (11:00 GMT).

Play-off Superliga: Rapid - FCSB, 2-0 | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 23:17

Pentru Rapid, a fost singura victorie din play-off.

Sub comanda lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic obține titlul în Grecia
Sport 19 Mai 2024, 22:23

Este al doilea titlul cucerit de tehnicianul român cu PAOK, după cel din sezonul 2018-19.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.