Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Liga Campionilor: Real Madrid - Manchester City, 3-3 | VIDEO

În primul sfert de oră al partidei se marcaseră deja 3 goluri.

Articol de Victor Marin, Publicat: 10 Aprilie 2024, 00:16  • Actualizat: 10 Aprilie 2024, 00:39

Cei de la Manchester City a început tare partidă de pe Santiago Bernabeu și au marcat încă din minutul 3, prin Bernardo Silva. Mijlocașul portughez a bătut o lovitură liberă cu mult efect, mingea mușcând pământul chiar în fața portarului Adriy Lunin.

Real Madrid a egalat 10 minute mai târziu, când căpitanul lui City, Ruben Dias, a deviat în propia poartă o torpilă trasă din afara careului de Eduardo Camavinga.

În minutul 14, Real Madrid prelua conducerea după un sprint al brazilianului Rodrygo. După o cursă de 40 de metri, acesta a plasat mingea elegant pe lângă portarul lui City. Fundașul Manuel Akanji și-a urmărit îndeaproape adversarul, însă a fost spectator la toată faza.

La pauză, Real Madrid o conducea pe Manchester City cu 2-1, dar meciul era departe de a se fi jucat.

Răsturnări de situație și goluri spectaculoase și în repriza a doua

După ce City și-a înghesuit adversarii în preajma careului, Phil Foden a făcut 2-2. Englezul a trimis direct la vinclu, de la marginea careului spaniol, dintr-o pasă venită de la fundașul John Stones.

"Cetățenii" au trecut în avantaj în minutul 51, când fundașul croat Josko Gvardiol a trimis o bombă din afara careului, la care portarul lui Real nu a avut ce să facă.

Real Madrid nu a renunțat la luptă și în minutul 79, Vinicius Junior (pasator decisiv și la primul gol al echipai sale) a centrat de-a lungul carelui advers. Federico Valverde a venit în viteză și a executat fără preluare, direct din voleu, fără nicio șansă pentru portarul Stefan Ortega.

Un gol mai frumos decât altul

Real Madrid - Machester City s-a terminat 3-3, după un meci cu goluri superbe, răsturnări de scor și multe alte ocazii în afara cele care au dus la marcarea golurilor. Sfertul de finală dintre cele două echipe a fost una dintre cele mai frumoase partide ale actualei ediții a Ligii Campionilor. Returul de la Manchester se va juca pe 17 aprilie.

Simona Halep abandonează în primul tur la Trophee Clarins
Sport 15 Mai 2024, 18:51

Fostul lider WTA a resimțit dureri la genunchi.

Paris: O grevă declanșată de gunoieri amenință perioada Jocurilor Olimpice
Sport 15 Mai 2024, 10:45

Gunoierii sunt mobilizaţi în acţiuni greviste în proporţie de 70 până la 90 la sută.

Simona Halep nu primește wild-card pentru Roland Garros
Sport 15 Mai 2024, 06:22

Românca debutează, miercuri, la Trophee Clarins, turneu parizian al cărui program perturbat de ploaie.

Ungaria, prima națională care își anunţă lotul pentru EURO 2024
Sport 14 Mai 2024, 19:07

7 iunie este termenul limită pentru anunţarea loturilor definitive pentru turneul final, care va avea loc între 14 iunie şi...

Programul primei zile a turneului Trophee Clarins, perturbat de ploaie
Sport 14 Mai 2024, 18:59

Meciurile au fost reprogramate pentru miercuri.

Openul Romei: Begu, eliminată de Collins în optimi
Sport 14 Mai 2024, 00:15

Românca a cedat în fața americancei Danielle Collins.

Play-off Superliga: Farul Constanța - CS Universitatea Craiova, 3-3 | VIDEO
Sport 13 Mai 2024, 22:44

Craiova a revenit de la 3-0 și a marcat toate golurile prin Alexandru Mitriță, în ultimele 20 de minute ale meciului.