Liga Campionilor: Sparta Praga - FCSB, 1-1, în turul 3 preliminar al competiției | VIDEO
Echipei cehe i-a fost anulat un gol la VAR în minutul 93.

Articol de Victor Marin, Publicat: 06 August 2024, 22:59 • Actualizat: 06 August 2024, 23:25
FCSB a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul din deplasare disputat împotriva Spartei Praga. Partida s-a jucat în cadrul turului 3 preliminar a Ligii Campionilor la fotbal.
La pauză, scorul a fost 0-0, după o primă repriză săracă în ocazii pentru ambele echipe.
FCSB a deschis scorul prin fundașul central Joyskim Dawa. Camerunezul a înscris cu capul în minutul 61, în urma unui corner executat de Darius Olaru.
Campioana cehiei a egalat în minutul 76, prin Victor Olatunji. Nigerianul a profitat de o ieșire neinspirată a portarului Ștefan Târnovanu la un corner și a înscris cu capul.
Sparta a marcat în minutul 93, însă după ce a consultat sistemul de asistență video (VAR), arbitrul întâlnirii a văzut un fault la Malcom Edjouma. Prin urmare, golul a fost anulat și scorul final al partidei a rămas 1-1.
Partida retur este programată marțea viitoare, 13 august, de la 21:30, pe Stadionul Ghencea.
Cu cine poate juca mai departe FCSB?
Dacă va trece de Sparta Praga, FCSB va întâlni în play-off-ul Ligii Campionilor învingătoare dintre Malmo și PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu. Primul meci al dublei, disputat pe terenul lui Malmo, s-a terminat 2-2.
Dacă pierde înfruntarea cu Sparta Praga, FCSB are șansa calificării în Europa League, a doua competiție valorică din Europa. Pentru a prinde un loc în grupele acestei competiții, trebuie să treacă mai întâi de LASK, din Austria.
Partea bună este că indiferent ce sa va întâmpla în oricare dintre scenariile menționate, FCSB și-a asigurat deja un loc în Conference League, ultima competiție valorică a fotbalului european.
Citește și: Mircea Lucescu preia cârma echipei naționale de fotbal | VIDEO