Manchester United, clubul cu cel mai mare număr de suporteri arestaţi în sezonul trecut
Clubul Arsenal Londra a înregistrat cea mai mare scădere a arestărilor, cu 43 mai puține, în timp ce Aston Villa a avut cea mai mare creștere, de la 26 la 71 de fani reținuți.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 18 Iulie 2025, 11:14 • Actualizat: 18 Iulie 2025, 11:14
Clubul Manchester United a avut, anul trecut, cel mai mare număr de fani arestați, potrivit datelor publicate de Ministerul britanic de Interne.
Pe parcursul sezonului trecut din fotbalul naţional, au avut loc 1.803 de arestări care au implicat suporteri ai cluburilor din primele şase ligi engleze, o scădere cu 12% faţă de sezonul 2023-2024 (2.043), a raportat ministerul.
Clubul cu cele mai multe arestări în rândul fanilor a fost Manchester United, cu 121, urmat de Manchester City, cu 94, şi West Ham United, care a condus lista în ultimii trei ani consecutivi, cu 77 de arestări în acest sezon.
Clubul Arsenal Londra a înregistrat cea mai mare scădere a arestărilor, cu 43 mai puține, în timp ce Aston Villa a avut cea mai mare creștere, de la 26 la 71 de fani reținuți.
Cel mai frecvent tip de arestare a fost pentru tulburarea ordinii publice (32%), urmată de dezordine violentă (22%) şi posesia de droguri de clasa A (19%).
Citește și: Jandarmeria a dat amenzi de peste 70.000 de lei după meciul FCSB - Manchester United













