Mircea Lucescu își anunță retragerea de la echipa națională de fotbal
Selecționerul a fost spitalizat în urma unei crize cardiace, suferite în momentul în care a revăzut înfrângerea cu Turcia din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială.
Articol de Victor Marin, Publicat: 30 Martie 2026, 19:45
Selecționerul Mircea Lucescu și-a anunțat retragerea de la conducerea echipei naționale a României, după un episod medical petrecut în cantonamentul primei reprezentative, înaintea deplasării pentru meciul cu Slovacia.
Tehnicianul a mărturisit că a suferit fibrilații cardiace, precizează Radio România Sport.
Într-o declarație acordată site-ului Golazo.ro, Mircea Lucescu a explicat că starea de rău a apărut în momentul în care a revăzut recenta înfrângere cu Turcia din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială.
"M-am enervat foarte tare când am început să fac analiza meciului cu Turcia, chiar dacă au trecut deja trei zile. Și de la starea asta de nervozitate mi s-a făcut rău. Am simțit că nu mai pot respira normal. Sub nicio formă n-am suferit un stop cardiac. Au fost fibrilații”, a spus selecționerul.
După ce i s-a făcut rău, Lucescu a fost transportat la Spitalul Universitar, unde a fost supus unor investigații și intervenții pentru stabilizarea ritmului cardiac.
Echipa națională a făcut deplasarea la Bratislava fără Mircea Lucescu.
Atribuțiile pentru meciul amical cu Slovacia vor fi preluate de Ionel Gane, antrenorul secund al naționalei.
Citește și: Mesajul tricolorilor după ratarea calificării la Mondial













