Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Mondialul de polo pe apă: România - Kazahstan, 25-3

Tricolorii s-au impus fără emoţii, asigurându-şi în mare măsură prezenţa în barajul pentru sferturile de finală.

Publicat: 07 Februarie 2024, 18:34

Naţionala României a învins selecționata Kazahstanului, scor 25-3 (7-1, 6-1, 5-0, 7-1), în Grupa D a Campionatului Mondial de polo pe apă masculin de la Doha (Qatar).

După un debut cu stângul, 8-15 cu Ungaria, tricolorii s-au impus fără emoţii, asigurându-şi în mare măsură prezenţa în barajul pentru sferturile de finală, relatează Radio România București FM.

Tudor Fulea şi Andrei Prioteasa au marcat câte 5 goluri, Matei Luţescu, Vlad Georgescu, Andrei Neamţu au înscris câte 3 goluri, Levente Vancsik au marcat 2 goluri, iar Andrei Ţepeluş, Francesco Iudean, David Bota, Nicolae Oanţă au înscris câte un gol.

În celălalt meci al zilei se înfruntă Italia şi Ungaria (19:30).

Italia, Ungaria şi România au câte trei puncte, iar Kazahstanul, zero puncte.

În ultima etapă a grupei, pe 9 februarie, vor avea loc partidele Kazahstan – Ungaria (09:30) şi România – Italia (11:00).

Câştigătoarele grupelor se califică direct în sferturile de finală, formaţiile de pe poziţiile doi şi trei joacă baraj pentru sferturi, în timp ce ultimele clasate evoluează pentru locurile 13-16.

Primele patru clasate la Mondial care nu sunt deja calificate la Jocurile Olimpice din 2024, vor obţine biletele pentru Paris. Franţa, Ungaria, Grecia, Spania, Japonia, SUA, Australia şi Africa de Sud sunt deja calificate la JO 2024.

Tricolorii s-au clasat pe locul 8 la Campionatul European din Croaţia, luna trecută.

Echipa ideală a sezonului de Superligă
Sport 29 Mai 2024, 18:00

Departajarea s-a făcut pe baza statisticile LPF.

Germanul Hansi Flick, pe banca tehnică a FC Barcelona
Sport 29 Mai 2024, 16:03

Neamțul îl înlocuiește pe spaniolul Xavi Hernandez, demis din cauza rezultatelor slabe.

Globe Soccer 2024: Kylian Mbappe, cel mai bun fotbalist al anului
Sport 29 Mai 2024, 15:35

Premiul pentru cel mai bun antrenor al anului i-a revenit spaniolului Xabi Alonso.

Olympiacos și Fiorentina se duelează, miercuri seară, în finala UEFA Conference League
Sport 29 Mai 2024, 08:51

Echipa greacă joacă pentru prima dată într-o finală europeană.

Apor Gyorgydeak a câștigat turneul de teqball de la Madrid
Sport 28 Mai 2024, 21:00

În urma acestui rezultat, sportivul român și-a păstrat prima poziție în clasamentul mondial.

Cristiano Ronaldo, primul golgheter în patru campionate din patru țări
Sport 28 Mai 2024, 20:29

Fotbalistul portughez a devenit și cel mai bun marcator din campionatul saudit.

Roland-Garros 2024: Sorana Cîrstea, eliminată din primul tur
Sport 28 Mai 2024, 20:18

Accidentată în primuul set, românca a fost învinsă de o jucătoare mai slab cotată.

Roland-Garros 2024: Ana Bogdan trece de runda inaugurală
Sport 28 Mai 2024, 06:25

Românca a trecut în runda inaugurală de franțuzoaica Elsa Jaquemot.