Niciun test pozitiv după Jocurile Olimpice de iarnă
Este prima ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă, după cea din 1998, în care nu a existat niciun test pozitiv în timpul competiției.
Articol de Victor Marin, Publicat: 03 Aprilie 2026, 21:25 • Actualizat: 03 Aprilie 2026, 21:44
Pentru prima dată în ultimii 28 de ani, niciun sportiv nu a fost depistat, cel puțin până acum, că ar fi folosit o substanță interzisă la Jocurile Olimpice.
Peste 3.000 de probe au fost colectate de la aproape 2.000 de sportivi în timpul Jocurilor Olimpice de iarnă din februarie, desfășurate la Milano-Cortina, în Italia, iar până în prezent nu a fost raportată nicio încălcare a regulamentelor antidoping.
Potrivit BBC Sport, este prima ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă, după cea din 1998 din Japonia, în care nu a existat niciun test pozitiv în timpul competiției.
În anii care au urmat Jocurilor Olimpice de la Londra din 2012, 31 de medalii au fost retrase, iar alte 46 au fost realocate în urma testelor antidoping pozitive.
Ulterior, raportul McLaren, comandat de Agenția Mondială Antidoping (WADA), a constatat că Rusia a operat un program de dopaj susținut de stat între 2011 și 2015, perioadă care a inclus Jocurile Olimpice de vară din 2012 și Jocurile Olimpice de iarnă din 2014.
Potrivit Radio România Sport, faptul că nu au existat teste pozitive până acum nu înseamnă că acest lucru nu s-ar putea schimba în viitor.
Probele recoltate de la sportivi sunt păstrate timp de 10 ani, pentru a permite retestări ulterioare atunci când apar noi metode de analiză.
Citește și: Gheorghe Hagi, propunerea Comisiei Tehnice a FRF pentru postul de selecţioner













