Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Play-off Superliga: CFR Cluj - CS Universitatea Craiova, 1-2 | VIDEO

Marcatorul celor de la CFR, Matei Ilie, a fost eliminat pe finalul partidei.

Articol de Victor Marin, Publicat: 16 Martie 2024, 22:16  • Actualizat: 16 Martie 2024, 23:17

CS Universitatea Craiova s-a impus pe terenul CFR Cluj, sâmbătă seara, în play-off-ul Superligii de fotbal.

În minutul 14, CFR Cluj a cerut gol la o minge trimisă de vârful Daniel Bîrligea, însă arbitrul a considerat că balonul nu a depășit linia porții cu toată circumferința.

La jumătatea primei reprize, oltenii au fost aproape de autogol, când o minge deviată de Nicușor Bancu după un corner al gazdelor a lovit bara.

Totuși, Universitatea Craiova deschis scorul în Gruia în minutul 38, când Nicușor Bancu a tras la poartă, portarul Răzvan Sava a respins în fața și Ștefan Baiaram a reluat cu capul din apropiere.

În minutul 51, Alexandru Mitriță a majorat avantajul celor de la CS Universitatea Craiova printr-o acțiune individuală, în care a trecut ușor de doi apărători ai CFR-ului.

CFR Cluj a dominat, Craiova a marcat

Până la final, gazdele au dominat copios partida (șuturi pe poartă: 7-3, șuturi pe lângă poartă: 9-3, cornere: 13-2, posesie: 63% - 37%) și părea că CFR Cluj poate reintra în meci.

În minutul 66, fundașul central Matei Ilie a reluat cu capul un corner executat perfect de veteranul Ciprian Deac și CFR Cluj reducea diferența.

În minutul 87, același Matei Ilie a văzut roșu direct după o intrare dură la Jovan Markovic. Craiova a profitat de omul în plus și a câștigat meciul cu 2 la 1.

Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României | VIDEO
Sport 16 Mai 2024, 00:11

Dacă va primi licența UEFA, echipa din Liga a 2-a va juca în preliminarile Europa League.

Gabriela Ruse s-a calificat în optimile de finală la Trophee Clarins
Sport 15 Mai 2024, 19:18

Jucătoarea de tenis a pierdut cu 6-0 primul set al întâlnirii cu Lin Zhu

Simona Halep abandonează în primul tur la Trophee Clarins
Sport 15 Mai 2024, 18:51

Fostul lider WTA a resimțit dureri la genunchi.

Paris: O grevă declanșată de gunoieri amenință perioada Jocurilor Olimpice
Sport 15 Mai 2024, 10:45

Gunoierii sunt mobilizaţi în acţiuni greviste în proporţie de 70 până la 90 la sută.

Simona Halep nu primește wild-card pentru Roland Garros
Sport 15 Mai 2024, 06:22

Românca debutează, miercuri, la Trophee Clarins, turneu parizian al cărui program perturbat de ploaie.

Ungaria, prima națională care își anunţă lotul pentru EURO 2024
Sport 14 Mai 2024, 19:07

7 iunie este termenul limită pentru anunţarea loturilor definitive pentru turneul final, care va avea loc între 14 iunie şi...