Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Play-off Superliga: FC Rapid - Sepsi Sfântu Gheorge, 0-1 | VIDEO

Sepsi a marcat golul victoriei în minutul 95.

Articol de Victor Marin, Publicat: 15 Aprilie 2024, 22:47  • Actualizat: 16 Aprilie 2024, 21:22

Rapid a avut prima ocazie a meciului în minutul 12, când Săpunaru i-a oferit o pasă în adâncime lui Krasniqi. Extrema kosovară a trimis mingea direct în brațele portarului lui Sepsi.

În minutul 15, Același Krasniqi i-a oferit o pasă excelentă conaționalului Rrahmani, însă scorul a rămas 0-0 după o nouă intervenție sigură a portarului Roland Niczuly.

În prima repriză, Sepsi a avut singura sa ocazie în minutul 24, dar Safranko și Dumitrescu s-au incurcat reciproc la o centrare trimisă în gura porții de Varga. Mingea lovită cu capul de Safranko dintr-o poziție foarte bună s-a dus mult pe lângă poartă.

În minutul 28, Rapid are o nouă ocazie prin Rrahmani. Vârful kososar s-a înălțat la marginea careului pentru a relua cu capul o centrare excelentă trimisă de Hromada. Din nou, portarul Roland Niczuly și-a salvat echipa.

Penalty anulat pentru Rapid în repiza a doua

În partea secundă a meciului, formația din Giulești nu a mai reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții, dar a fost foarte aproape să primească un penalty în minutul 51. Macedonanul Alimi a făcut fault în propriul careu, primind al doilea galben și, implicit, pe cel roșu. Rapid ar fi urmat să primească și un penalty, dar analiza VAR a arătat că la faza precedentă, un jucător al Rapidului, mijlocașul Florent Hasani, se afla în off-side. Prin urmare, cartonașul roșu și penalty-ul au fost anulate.

Până la finalul meciului Rapid nu a mai fost cu adevărat periculoasă, trimițând doar două mingi pe lângă poartă, prin Burmaz și Rrahmani, ultimul alunecând în momentul șutului.

Gol marcat de Sepsi în minutul 95

Sepsi Sfântu Georghe putea marca încă din minutul 91, când croatul Debeljuh trimis mingea în poartă după pasa lui Ștefănescu. Golul a fost anulat pentru off-side.

Același Debeljuh, a dat lovitura în minutul 95, tot din centrarea lui Ștefănescu. Ar fi de menționat că jucătorii care au colaborat la golul victoriei lui Sepsi au început meciul ca rezerve.

Înfrângeri pe linie pentru Rapid în play-off

S-a terminat 1-0 pentru Sepsi, Rapid pierzând al patrulea meci (din tot atătea disputate) în play-off. După această partidă, Rapid și Sepsi se află pe ultimele locuri ale play-off-ului (5 și 6), cu 28, respectiv 27 de puncte. Până acum, Rapid nu a acumulat niciun punct în play-off.

Elisabeta Lipă, mândră de rezultatele României la Campionatele Europene de canotaj | VIDEO
Sport 29 Aprilie 2024, 21:12

Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport consideră sportivii medialiați la europenele de canotaj pot câștiga și medalii la...

Play-out Superliga: Petrolul Ploiești - FC Botoșani, 1-2 | VIDEO
Sport 29 Aprilie 2024, 20:27

Fundașul central Andrei Miron a marcat un gol și a oferit o pasă de gol.

Play-off Superliga: CFR Cluj - Sepsi OSK, 2-1 | VIDEO
Sport 28 Aprilie 2024, 23:16

Karlo Muhar a reușit o dublă pentru gruparea ardeleană.

PSG păstrează titlul de campioană a Franței
Sport 28 Aprilie 2024, 22:49

Parizienii obțin coroana pentru a 12-a oară.

Madrid Open: Jaqueline Cristian ratează optimile turneului
Sport 28 Aprilie 2024, 21:58

Românca a fost eliminată de americanca Danielle Collins.

Play-out Superliga: Poli Iaşi - UTA Arad, 0-2 | VIDEO
Sport 28 Aprilie 2024, 21:16

Arădenii urcă pe primul loc, depășind Oţelul Galați.

Handbal masculin: Minaur Baia Mare ratează finala European Cup
Sport 28 Aprilie 2024, 20:05

Echipa românească a pierdut ambele meciuri cu gruparea islandeză Valur.

Handbal feminin: CSM Bucureşti - Metz Handball, 24-27 în turul sferturilor Ligii Campionilor | VIDEO
Sport 28 Aprilie 2024, 18:39

Pentru gazde cea mai bună marcatoare a fost Cristina Neagu, cu 9 goluri.