Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Play-off Superliga: FCSB - CS Universitatea Craiova, 2-0 | VIDEO

FCSB are cu 10 puncte mai mult decât echipele de pe locurile 2 și 3.

Articol de Victor Marin, Publicat: 07 Aprilie 2024, 23:09  • Actualizat: 08 Aprilie 2024, 06:37

FCSB a învins CS Universitatea Craiova duminică seara, scor 2-0, în play-off-ul Superligii.

Prima repriză a meciului a fost una frumoasă, dominată clar de FCSB.

Paradoxal, Craiova a avut prima ocazie a meciului, prin Alexandru Crețu. Fostul jucător al FCSB-ului (și fratele lui Valentin Crețu, titular la echipa bucureșteană) a tras din afara careului, dar portarul a reținut fără probleme. A fost singura minge pe poartă trimisă de CS Craiova în prima repriză.

FCSB a construit constant și a ratat ocazii bune, David Miculescu nereușind să împingă cu capul în poarta goală mingea centrată excelent de Adrian Șut.

În minutul 29, Florinel Coman a executat cu pământul o lovitură liberă. Mingea a prins mult efect și portarul Craiovei a scăpat mingea în poartă. Era 1-0 pentru FCSB și Coman marca al 17-lea al sezonului, în toate competițiile.

Același Florinel Coman a bătut un corner în minutul 32 și fundașul dreapta Ștefan Vlădoiu a deviat mingea în propria poartă.

FCSB a intrat la pauză cu 2-0, după ce a avut prima repriză la discreție. Formația bucureșteană a trimis de 4 ori pe poartă și de alte 4 ori pe lângă poartă, în timp ce craiovenii au cadrat o singură minge pe poartă și au mai trimis una pe lângă.

CS Universitatea Craiova nu a reușit să revină în meci

Oltenii au început să pună în pericol poartă apărată de Târnovanu abia după minutul 60, prin Alexandru Crețu și George Alexandru Câmpanu, însă portarul FCSB-ului a demonstrat de ce se află în lotul preliminar al României pentru Euro 2024. Și fundașii centrali Chiricheș și Ngezana au avut evoluții sigure. În plan ofensiv, FCSB a mai trimis o singură minge pe poartă în repriza a doua, absorbind fără mari eforturi atacurile Craiovei.

FCSB - CS Universitatea Craiova s-a terminat 2-0, după o prestație bună a echipei bucureștene, la care au asistat peste 32.000 de spectatori.

De la Craiova a lipsit Alexandru Mitriță, cel mai bun marcator și pasator al echipei. Căpitanul Nicușor Bancu (al doilea pasator al echipei) a intrat abia în ultimul sfert de oră, nefiind complet refăcut după o accidentare.

Clasamentul play-off-ului după 3 etape

După 3 victorii în tot atâtea meciuri, FCSB este lider detașat, cu 41 de puncte. CFR Cluj și Universitatea Craiova se află la egalitate, cu 31 de puncte fiecare.

Rapid București se află pe locul al 4-lea, cu 28 de puncte. Giuleștenii sunt singurii care au pierdut toate cele 3 meciuri disputate în play-off, după ce terminaseră sezonul regular pe locul secund, la doar 4 puncte distanță de FCSB.

Clasamentul play-off-ului este încheiat de Farul Constanța, cu 26 de puncte, și Sepsi Sfântu Gheorghe, cu 22 de puncte.

Din play-off mai sunt de jucat 7 etape, dar FCSB a acumulat deja un avans consistent față de principalele urmăritoare.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.

CS Dinamo Bucureşti a câștigat Cupa României la handbal masculin
Sport 19 Mai 2024, 17:49

În finală, Dinamo a învins-o pe CSM Constanța, deţinătoarea trofeului.

Superliga: Universitatea Cluj va juca barajul pentru Conference League împotriva Universității Craiova | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 17:15

Universitatea Cluj a învins-o pe Oțelul Galați în barajul echipelor venite din play-out.

Volei feminin: România, învinsă de Cehia în al doilea meci din Golden League
Sport 19 Mai 2024, 12:55

Tricolorele au fost la câteva mingi de victorie.

Premier League: Jurgen Klopp, la ultimul meci pe banca Liverpool | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:46

În cei 9 ani pe Anfield, tehnicianul a câştigat 8 trofee, inclusiv Liga Campionilor în 2019.

Box: Usyk devine campion incontestabil la categoria grea după victoria împotriva lui Fury | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 09:06

Pugilistul le-a dedicat victoria familiei, fanilor și armatei Ucrainei.