Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Play-off Superliga: Rapid București - CS Universitatea Craiova, 1-2 | VIDEO

Craiova a marcat golul victoriei în minutul 96.

Articol de Victor Marin, Publicat: 29 Aprilie 2024, 23:04  • Actualizat: 29 Aprilie 2024, 23:08

Craiova putea deschide scorul în minutul 22, când Markovici a sprintat și a șutat puternic din lateral. Portarul Rapidului a respins și mingea a ajuns la Houri, care a trimis mingea în bară.

În minutul 30, Ivan a făcut 1-0 pentru Craiova după ce a reluat cu capul o centrare venită de la Crețu.

Rapid București nu a contat în prima repriza, echipa din Giulești nereușind niciun șut pe poartă în primele 45 de minute.

Tot Craiova a avut ocazii mai clare în repriza a doua

În ciuda schimbărilor făcute de Rapid la pauză, tot Craiova a avut primele ocazii ale reprizei secunde. Gruzinul Mekvabishvili a șutat în plasa laterală în minutul 48, ca un minut mai târziu, Andrei Ivan să reia cu capul la foarte mică distanță de poarta Rapidului.

În minutul 53, după o mare greșeală a lui Baiaram, Albion Rrahmani a recuperat mingea și a sprintat spre poarta adversă. Kosovarul l-a găsit excelent pe francezul Papeau, care a preluat lamentabil, într-o situația în care apărarea Craiovei era descoperită.

Rapid a egalat în minutul 77, prin sârbul Burmaz, care a fructificat o pasă strecurată de Andrei Borza printre fundașii Craiovei. Ar fi de remarcat că Burmaz și Borza au intrat în teren repriza a doua.

Craiova marcat golul victoriei în minutul 96 prin golul lui Alexandru Crețu, cel mai bun om al oltenilor în această partidă. Pasa a venit de la Alexandru Mitriță, întrat pe teren cu 20 de minute mai devreme.

6 înfrângeri și un egal pentru Rapid în play-off

S-a terminat 2-1 pentru Craiova și șansele Rapidului de a mai prinde podiumul și, implicit, un loc un cupele europene, sunt pur teoretice.

În urma acestui rezultat, Craiova a egalat-o la puncte pe CFR Cluj, cu care împarte poziția a doua a play-out-ului.

Emilia Corbu, campioană națională la floretă
Sport 16 Mai 2024, 20:20

De la campionatul național de floretă a lipsit Mălina Călugăreanu, calificată la Jocurile Olimpice de la Paris.

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile turneului Trophee Clarins
Sport 16 Mai 2024, 18:49

Jucătoarea de tenis din România a trecut de Kristina Mladenovic, fostă ocupantă a locului 10 în clasamentul WTA.

Se pun în vânzare biletele pentru amicalele tricolorilor din iunie
Sport 16 Mai 2024, 16:16

Un tichet la peluze costa 35 de lei, la tribune – 60 de lei, iar în zona VIP – 400 de lei.

Lozul "Team Romania" susține echipa tricoloră de la JO 2024
Sport 16 Mai 2024, 15:12

Seria are un milion de lozuri, iar 30% din valoarea lozurilor vândute se va aloca Comitetului Olimpic şi Sportiv Român pentru...

Volei masculin: Lotul României pentru meciurile cu Azerbaidjan și Ucraina din Golden League
Sport 16 Mai 2024, 11:22

Selecționerul echipei naționale de volei masculin, Sergiu Stancu, a stabilit lotul de 14 jucători cu care va aborda primele...

Olimpia Universitatea Cluj și Csikszereda Miercurea Ciuc, în finala Cupei României la fotbal feminin
Sport 16 Mai 2024, 11:12

Meciul se va disputa 8 iunie pe stadionul ”Arcul de Triumf”.