Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Play-off Superliga: Sepsi Sfântu Gheorghe - FCSB, 2-2 | VIDEO

FCSB poate să își asigure titlul de campioană în etapa următoare.

Articol de Victor Marin, Publicat: 25 Aprilie 2024, 00:09  • Actualizat: 25 Aprilie 2024, 00:14

FCSB a început tare meciul de pe terenul celor de la Sepsi și în secunda 45, șutul lui Octavian Popescu a fost respins de pe linia porții de Denis Ciobotariu.

Replica lui Sepsi a venit în minutul 5, printr-un șut de la distanță trimis de macedoneanul Alimi. Mingea a trecut însă la un metru pe lângă poarta apărată de Ștefan Târnovanu.

Cele două echipe au continuat să joacă garda jos și Alexandru Băluță a trimis mingea în bara porții celor de la Sepsi.

Primele 10 minute cu ocazii cât pentru o partidă întregă

FCSB a deschis scorul în minutul 10, când Florinel Coman a marcat dintr-o pasă primită de la Darius Olaru.

Golgheterul campionatului a ieșit însă în minutul 19, acuzând o accidentare.

Covăsnenii au făcut 1-1 în minutul 22, prin Roland Varga, care a fructificat o pasă de la Kevin Varga, reușind să dejoace ieșirea la ofside a jucătorilor de la FCSB.

David Miculescu, intrat în locul accidentatului Florinel Coman, a dus scorul la 2-1 în minutul 35 cu un șut la colțul lung, după ce a fost servit excelent de Alexandru Băluță.

În prelungirile primei reprize, Roland Varga putea face dubla, însă mingea a zguduit bara. Prima repriză s-a terminat 2-1 pentru FCSB.

Repriza a doua a fost mai săracă în ocazii, însă Sepsi a reușit să egaleze în minutul 61, prin Florin Ștefan. Marius Ștefănescu a centrat în careu, portarul Ștefan Târnovanu a trecut pe sub mingea și fundașul lui Sepsi a făcut 2-2.

FCSB, la o victorie de titlu

Statistica meciului a arătat că Sepsi, echipa de ultimul loc în play-off, nu a fost cu nimic mai prejos decât FCSB. Covăsnenii au trimis 5 șuturi pe poartă, față de 3 ale formației bucureștene. De asemenea, Sepsi a tras de 9 ori pe lângă poartă, față de 4 ale celor de la FCSB. Raportul cornerelor a fost de 11 la 3 în favoarea lui Sepsi.

Cu o victorie în fața Farului etapa viitoare, FCSB își va asigura titlul de campioană. În funcție de celelalte rezultate, echipei roș-albastre i-ar putea fi suficient și un egal.

Play-out Superliga: FC Botoşani – FC Voluntari, scor 0-0 | VIDEO
Sport 04 Mai 2024, 16:40

Ambele echipe au avut ocazii de gol, pe care nu le-au fructificat.

Rublev și Auger-Aliassime, finaliști la Madrid Open
Sport 03 Mai 2024, 23:07

În ultimul act al competiției, rusul va primi replica învingătorului dintre canadianul Felix Auger-Aliassime şi cehul Jiri...

Play-off Superliga: Farul - Sepsi, 1-4 | VIDEO
Sport 03 Mai 2024, 22:41

Grație acestei victorii, Sepsi OSK trece pe locul 5 în clasament.

Handbal masculin: Dinamo - Flensburg, în semifinalele European League
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Gimnastele României, în 3 finale pe aparate și cea pe echipe la Europenele de la Rimini
Sport 02 Mai 2024, 21:49

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.