Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Play-out Superliga: Hermannstadt- FC Botoşani, 1-1 | VIDEO

Cu un om în minus, Hermannstadt a egalat în minuul 92.

Articol de Victor Marin, Publicat: 19 Aprilie 2024, 21:09  • Actualizat: 19 Aprilie 2024, 21:13

Hermannstad a avut prima ocazie a meciului în minutul 20, când Ianis Stoica a centrat în careu și un fundaș al Botoșaniului, Alexandru Țigănașu, a fost cât pe ce să își trimită mingea în propria poartă.

În minutul 24, Alessandro Murgia a lăsat-o pe Hermannstad în 10 oameni. Mijlocașul italian a văzut roșu direct, după o intrare urâtă la Valerică Găman.

Profitând de omul în plus, FC Botoșani a început să atace și a ratat o bună ocazie în minutul 26. Victor Dican a tras pe lângă poartă din 10 metri o minge respinsă în față de portarul sibienilor.

La faza imediat următoare, în minutul 27, Ianis Stoica a tras la poartă din afara careului, dar portarul Botoșaniului a plonjat spectaculos.

Prima parte a meciului s-a terminat 0-0, și pentru a profita de avantajul numeric, Botoșaniul a făcut la pauză mai multe schimbări ofensive.

Golurile au fost marcate de jucători intrați în a doua repriză

Dintre jucătorii întrați în a doua repriză, cel mai mult s-a văzut Sebastian Mailat. În minutul 61, a interceptat o pasă dată în spate de Silviu Balaure și, ajuns în situație de 1 la 1 cu portarul sibienilor, Sebastian Mailat a deschis scorul pentru FC Botoşani.

L-a adăpostul golului și al omului în plus, FC Botoșani a atacat sporadic în ultima jumătate de oră și a fost pedepsită în minutul 92. Cristian Neguț, în a doua repriză a executat perfect o lovitură liberă de la 25 metri, ușor stânga, și a adus egalarea pentru Hermannstadt.

FC Botoșani a fost la câteva minute de o victorie mare în lupta pentru evitarea retrogradării, iar Hermannstadt poate pierde prima poziție a play-out-ului în funcție de celelalte rezultate ale etapei.

Borussia Dortmund - Paris Saint-Germain, 1-0 în semifinalele Ligii Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:40

Unicul gol al confruntării a fost înscris de Niclas Füllkrug, în minutul 36, după ce ambele echipe rataseră câte o mare ocazie.

Madrid Open: Alcaraz, eliminat de Rublev în sferturi
Sport 01 Mai 2024, 21:17

Ibericul se afla în căutarea unui al treilea titlu consecutiv la turneul ATP Masters 1000.

Liga Campionilor: Bayern Munchen - Real Madrid, 2-2 | VIDEO
Sport 01 Mai 2024, 00:27

Brazilianul Vinicius Junior a marcat două goluri pentru Real Madrid.

Handbal masculin: Dinamo s-a calificat în semifinalele EHF European League
Sport 30 Aprilie 2024, 21:55

Dinamo a trecut de chipa daneză Skjern Handbold.

Guvernul a aprobat construirea a două stadioane și a unui patinoar
Sport 30 Aprilie 2024, 19:14

Cele două stadioane vor purta numele fotbaliștilor Gheorghe Hagi și Nicolae Dobrin.

Billie Jean King Cup: România va întâlni Japonia în optimi
Sport 30 Aprilie 2024, 15:22

Cu o echipă formată din Ana Bogdan, Jaquline Cristian, Anca Todoni şi Mara Gae, România s-a calificat la turneul final...