Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

România a pierdut cu 2 la 3 meciul amical cu Columbia

"Tricolorii" au marcat în minutele 84 și 94.

Articol de Victor Marin, Publicat: 26 Martie 2024, 23:41  • Actualizat: 26 Martie 2024, 23:49

Columbia a deschis scorul încă din minutul 6, prin Jhon Cordoba. Vârful lui Krasnodar a reluat cu capul de lângă Burcă centrarea lui Johan Mohica, fundaș lateral legitimat la Osasuna.

În minutul 20, Vali Mihăilă a cerut penalty după o incursiune excelentă în flancul stâng. Arbitrul întâlnirii a considerat că jucătorul Parmei s-a dezechilibrat și a lăsat jocul să curgă.

În minutul 36, Columbia a făcut 2-0 prin Jhon Arias, extrema lui Fluminense marcând după ce Marius Marin și Nicolae Stanciu s-au invitat reciproc să degajeze balonul.

La finalul primei reprize, România nu șutase pe spațiul porții adverse

În minutul 51, Luis Diaz, vedeta lui Liverpool, a șutat cu mult efect din afara careului, dar Moldovan a respins spectaculos. Până la finalul partidei, portarul lui Atletico a mai scos câteva mingi grele și a ținut România în joc.

În minutul 79, Yaser Asprilla, a făcut 3 la 0 pentru Columbia. Intrat în a doua repriză, mijlocașul lui Watford (echipă din liga a doua engleză) l-a depășit ușor pe Marius Marin și a încris cu un șut la firul ierbii.

Final de partidă incendiar

România a redus din diferență prin Ianis Hagi. Intrat pe teren în a doua repriză, jucătorul lui Alaves a profitat de neatenția unui adversar și a marcat în minutul 84.

"Tricolorii" au înscris și golul 2 după ce Florin Tănase, intrat și el în a doua repriză, a preluat în careul advers, a șutat din întoarcere și a marcat cu câteva secunde înainte de fluierul final.

S-a terminat 3-2 pentru Columbia, la finalul unei partide dominate clar de echipa sud-americană, în care naționala României și-a creat ocazii doar în ultimele 10 minute.

Echipa României

România a început cu Horațiu Moldovan în poartă, Andrei Raţiu, Andrei Burcă, Radu Drăguşin și Raul Opruț în apărare, Răzvan Marin, Marius Marin și Nicolae Stanciu la mijloc, Olimpiu Moruţan, Denis Alibec și Vali Mihăilă în atac.

În a doua parte a meciului au mai intrat Ionuț Nedelcearu, Denis Drăguș, Ianis Hagi, Dennis Man, Florin Tănase și Deian Sorescu.

Partida România-Columbia s-a jucat pe stadionul lui Atletico Madrid, echipă la care este legitimat și portarul Horațiu Moldovan.

Practic, a fost primul meci al lui Moldovan pe acest stadion, deoarece de când s-a transferat de la Rapid nu a evoluat deloc pentru Atletico Madrid.

În celălalt meci amical din această lună, România a remizat la București cu Irlanda de Nord, 1-1.

Andreea Mitu s-a calificat în optimilele turneului de la Praga
Sport 08 Mai 2024, 21:45

În turul următor, jucătoarea de tenis din România o va înfrunta pe Katerina Baindl, a cincea favorită a competiției.

Handbal masculin: România, victorie dramatică cu Cehia
Sport 08 Mai 2024, 19:46

România – Cehia s-a terminat 31-30, deși tricolorii au avut la un moment dat un avantaj de 7 goluri.

Comisia de Disciplină sancționează FC Rapid și Farul Constanţa
Sport 08 Mai 2024, 18:49

Ambele echipe sunt amendate pentru incidente comise de suporteri.

Gloria Buzău promovează în prima ligă de fotbal | VIDEO
Sport 08 Mai 2024, 08:26

Echipa profită de faptul că două echipe mai bine clasate, Corvinul Hunedoara și CSC 1599 Șelimbăr, nu au drept de promovare.

Borussia Dortmund s-a calificat în finala Ligii Campionilor | VIDEO
Sport 08 Mai 2024, 00:06

În semifinale, formația germană a trecut de Paris Saint-Germain cu scorul general de 2-0.

Baschet masculin: CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale
Sport 07 Mai 2024, 22:01

În finală, orădenii vor cu juca cu U-BT Cluj-Napoca.

Balonul de Aur câștigat de Maradona va fi scos la licitație
Sport 07 Mai 2024, 21:28

Prețul de pornire al licitației nu a fost stabilit, dar specialiștii se așteapta ca suma finală să ajungă la câteva milioane...