Serbia: Va fi construit un muzeu dedicat lui Novak Djokovic
Novak Djokovic, în vârstă de 37 de ani, a devenit campion olimpic duminică, 4 august, după ce l-a învins în finala de la Paris pe Carlos Alcaraz.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 07 August 2024, 14:26 • Actualizat: 07 August 2024, 14:25
Un muzeu dedicat jucătorului de tenis Novak Djokovic va fi construit la Belgrad. Anunțul a fost făcut de președintele Serbiei, Aleksandar Vucic.
„Tocmai am avut primele discuţii privind construcţia Muzeului Novak Djokovic, care va fi o nouă atracţie pentru oraş. Mallorca are un muzeu Rafael Nadal. Vom avea grijă să arătăm ce a făcut Djokovic pentru ţara noastră, atrăgând în acelaşi timp turişti. Novak este mai mare decât Nadal”, a spus Aleksandar Vucic, precizând că speră că muzeul se va putea deschide în anul 2027.
Novak Djokovic, campion olimpic
Câştigător al 24 de titluri de Grand Slam, al Cupei Davis şi al titlului olimpic la Paris, Novak Djokovic, în vârstă de 37 de ani, a devenit campion olimpic duminică, 4 august, după ce l-a învins în finala de la Paris pe Carlos Alcaraz.
„Nu aş fi putut niciodată să renunţ la visul meu, acela de a câştiga această medalie de aur, aşa cum poporul sârb a crezut întotdeauna în mine.
Chiar dacă eu sunt cel care deţin această medalie, vreau ca fiecare sârb să ştie că ea ne aparţine tuturor. Reprezentarea naţiunii noastre este cea mai mare onoare din lume”, a scris Novak Djokovic pe Instagram.
Novak Djokovic rareori ratează o ocazie de a-şi declara dragostea pentru ţara sa natală, stârnind uneori controverse, cum ar fi la Roland Garros în 2023, când a spus că Kosovo, o fostă provincie sârbă care şi-a declarat independenţa în 2008, a fost „inima Serbiei”.
Citește și: Djokovic îl învinge pe Alcaraz și câștigă aurul olimpic













