Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Superliga: Universitatea Cluj va juca barajul pentru Conference League împotriva Universității Craiova | VIDEO

Universitatea Cluj a învins-o pe Oțelul Galați în barajul echipelor venite din play-out.

Articol de Victor Marin, Publicat: 19 Mai 2024, 17:15  • Actualizat: 19 Mai 2024, 23:00

Universitatea Cluj o va înfrunta pe Universitatea Craiova în barajul pentru Conference League, după ce a învins-o pe Oţelul Galaţi cu 2-0, duminică, în barajul echipelor venite din play-out-ul Superligii de fotbal.

În minutul 29, Oțelul Galați a ratat un penalty prin atacantul sârb Anes Rusevic. De remarcat este faptul că portarul clujenilor, care a închis poarta echipei sale, a fost cel care a produs penalty-ul după un fault la Teles.

Până la pauză, Universitatea Cluj nu și-a creat nicio fază de poartă, primele 45 de minute terminându-se 0-0.

Universitatea Cluj: două goluri din singurele două șuturi pe poartă

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a mutat decisiv pentru Universitatea Cluj, introducându-l în repriza a doua pe argentinian Federico Anselmo.

Atacantul adus în iarnă a marcat pentru 1-0 în minutul 63, din pasa lui Ante Rogulic, ca să închidă tabela la 2-0 în minutul 73, după o pasă primită de la Robert Silaghi.

Ca urmare a acestui rezultat, Universitatea Cluj o va înfrunta în deplasare pe Universitatea Craiova (locul 3 din play-off) în barajul pentru Conference League, duminică, 26 mai, de la ora 20:00.

EURO 2024: Spania - Croaţia, 3-0 în grupa B
Sport 15 Iunie 2024, 21:04

Marcatori au fost Alvaro Morata, Fabian Ruiz și Dani Carvajal.

"Noi trebuie să demonstrăm aici lucrurile bune pe care le-am făcut în calificări", spune fundaşul Andrei Burcă | VIDEO
Sport 15 Iunie 2024, 20:44

Tricolorii vor debuta luni, de la ora 16:00, împotriva ucrainenilor. Partida va fi transmisă în direct de Radio România...

EURO 2024: Elveţia - Ungaria, 3-1
Sport 15 Iunie 2024, 18:04

Partida s-a disputat la Koln, pe arena care va găzdui și meciul Belgia - România, pe 22 iunie.

Cătălin Chirilă, medaliat cu aur european la canoe simplu
Sport 15 Iunie 2024, 14:28

Sportivul legitimat la Steaua Bucureşti a parcurs distanța în 4:03.010 minute.

Sports Festival: Simona Halep, Steffi Graf şi Andre Agassi au făcut spectacol la Cluj-Napoca
Sport 15 Iunie 2024, 13:36

Cele două legende ale tenisului vor disputa un meci demonstrativ, sâmbătă, cu Simona Halep și Andrei Pavel.

"Suntem o singură inimă! Şi batem pentru România!", spune selecţionerul Iordănescu înaintea debutului la EURO 2024
Sport 15 Iunie 2024, 13:10

Tricolorilor vor juca primul meci la Campionatul European luni, de la ora 16:00, împotriva ucrainenilor.

Tricourile tricolorilor de la meciul cu Ucraina şi portrete pictate, într-o licitaţie caritabilă
Sport 15 Iunie 2024, 06:39

Toate fondurile obţinute vor fi donate Liceului "Tonitza".

EURO 2024: Germania - Scoția, 5-1 în meciul de deschidere
Sport 14 Iunie 2024, 22:48

Meciul de deschidere a EURO 2024 opune Germania gazdă și Scoţia, în grupa A.