Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Superliga: Universitatea Cluj va juca barajul pentru Conference League împotriva Universității Craiova | VIDEO

Universitatea Cluj a învins-o pe Oțelul Galați în barajul echipelor venite din play-out.

Articol de Victor Marin, Publicat: 19 Mai 2024, 17:15  • Actualizat: 19 Mai 2024, 23:00

Universitatea Cluj o va înfrunta pe Universitatea Craiova în barajul pentru Conference League, după ce a învins-o pe Oţelul Galaţi cu 2-0, duminică, în barajul echipelor venite din play-out-ul Superligii de fotbal.

În minutul 29, Oțelul Galați a ratat un penalty prin atacantul sârb Anes Rusevic. De remarcat este faptul că portarul clujenilor, care a închis poarta echipei sale, a fost cel care a produs penalty-ul după un fault la Teles.

Până la pauză, Universitatea Cluj nu și-a creat nicio fază de poartă, primele 45 de minute terminându-se 0-0.

Universitatea Cluj: două goluri din singurele două șuturi pe poartă

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a mutat decisiv pentru Universitatea Cluj, introducându-l în repriza a doua pe argentinian Federico Anselmo.

Atacantul adus în iarnă a marcat pentru 1-0 în minutul 63, din pasa lui Ante Rogulic, ca să închidă tabela la 2-0 în minutul 73, după o pasă primită de la Robert Silaghi.

Ca urmare a acestui rezultat, Universitatea Cluj o va înfrunta în deplasare pe Universitatea Craiova (locul 3 din play-off) în barajul pentru Conference League, duminică, 26 mai, de la ora 20:00.

Ana Bogdan va evolua la JO 2024
Sport 20 Iunie 2024, 18:42

Calificarea a venit ca urmare a prezenței la turneul de la Roland-Garros, unde a ajuns până în turul trei.

EURO 2024: Slovenia - Serbia, 1-1
Sport 20 Iunie 2024, 18:15

Sârbii au egalat în ultima fază a meciului. Partida a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs.

CE de natație: Ştafeta României, în finala de 4x100 metri
Sport 20 Iunie 2024, 12:36

Competiția se desfășoară la Belgrad.

EURO 2024: Un polonez arbitrează meciul Belgia - România
Sport 20 Iunie 2024, 12:32

Partida se va disputa la Koln şi va fi transmisă în direct de Radio România Actualități.

EURO 2024: Istvan Kovacs arbitrează, joi, duelul Slovenia - Serbia
Sport 20 Iunie 2024, 09:35

Fluierul de start este programat la ora 16:00.

EURO 2024: Scoția - Elveția, 1-1
Sport 20 Iunie 2024, 00:21

Ambele goluri au fost marcate în prima jumătate de oră a meciului.

EURO 2024: Germania s-a calificat în optimile competiției
Sport 19 Iunie 2024, 21:07

Germania - Ungaria s-a terminat 2-0, reprezentativa țării gazdă a Campionatului European asigurându-și prezența în faza...

David Popovici câștigă finala de 100 metri liber la Campionatul European de Natație
Sport 19 Iunie 2024, 20:01