Tenis feminin: Sorana Cîrstea, eliminată în optimile turneului de la Roland-Garros
Cîrstea a fost învinsă de rusoaica Mirra Andreeva în mai puțin de o oră.
Articol de Victor Marin, Publicat: 02 Iunie 2026, 18:27
Sorana Cîrstea a ratat calificarea în semifinalele turneului de tenis de la Roland-Garros.
În vârstă de 36 de ani, românca (locul 18 WTA) a fost învinsă de rusoaica Mirra Andreeva (poziția 8 WTA), care s-a impus cu 6-0, 6-3.
Meciul a durat 56 de minute, precizează Radio România Sport.
" (...) Astăz,i Mirra a fost mai bună. Condițiile au fost diferite față de zilele precedente, am fost mai lentă și am simțit că nu mi-a dat nicio șansă. Se mai întâmplă. Când adversarul este mai bun decât tine, trebuie să accepți acest lucru. Nimic nu s-a schimbat în decizia mea de a fi ultimul meu Grand Slam. Sunt foarte recunoscătoare pentru anul acesta și pentru felul în care am jucat”, a declarat Sorana Cîrstea după înfrângere.
Prin accederea în sferturi la Roland-Garros pentru prima dată în ultimii 18 ani, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 470.000 de euro şi 430 de puncte în ierarhia tenisului mondial feminin.
Openul de pe zgura pariziană este al doilea Grand Slam al sezonului.
Anterior, Sorana Cîrstea a anunțat că se va retrage din tenis la finalul sezonului 2026.
Citește și: Bucureștiul, în cursa pentru finala Europa League din 2028













