Angajați ai Serviciului de Probațiune Arad, în greva foamei față de neplata integrală a salariilor
Protestul extrem vrea să sensibilizeze guvernanții înaintea adoptării proiectului de buget pe 2024.
Publicat: 12 Decembrie 2023, 18:37 • Actualizat: 12 Decembrie 2023, 21:04
7 angajați ai Serviciului de Probațiune au intrat în greva foamei de două zile, acuzând neplata integrală a salariilor.
Protestatarii cer urgentarea plătiţii salariului majorat pentru luna decembrie, a restanțelor din perioada august-octombrie 2023 și a tranșei de 35% corespunzătoare eșalonării pe 5 ani a drepturilor restante stabilite prin hotărâri judecătorești.
| Citește și: Consilieri din cadrul Serviciului de Probațiune Bihor, în greva foamei
"Această formă de protest extremă, numită greva formei, înseamnă că din data de 10 decembrie, la ora 22:00, am început această formă de protest și intenționăm să continuăm această formă de protest până în 13 decembrie. E data de dinaintea stabilirii bugetului de anul 2024 de către guvern și am vrea ca măcar acum, în al 13-a ceas sau pe ultima sută de metri Guvernul României să ne includă în buget", a spus Dalina Groza de la Serviciul de Probațiune Arad, citată de Radio România Actualități.













