ANM: Cod galben de caniculă duminică și luni în sudul și sud-estul țării
Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi.-
Articol de Iulian Busan, Publicat: 03 August 2025, 15:50 • Actualizat: 03 August 2025, 15:50
O avertizare tip Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat a fost emisă de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) în județele Mehedinţi, Dolj, Olt şi Teleorman.
Avertizarea este valabilă duminică şi luni, în intervalul 12.00-21.00, relatează Agerpres.
Conform prognozei în judeţele Mehedinţi, Dolj, Olt şi Teleorman va fi caniculă şi disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi.
Temperaturile maxime vor fi de 35-36 de grade, precizează ANM.
Cod galben de caniculă duminică în Mehedinţi, Dolj, Olt şi Teleorman
Tot duminică, ANM a emis o avertizare tip Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat pentru anumite zone din Oltenia, Muntenia şi Dobrogea.
Atenționarea este valabilă pentru ziua de luni, între orele 12.00 și 21.00.
Luni meteorologii prognozează caniculă şi disconfort termic ridicat în sud-estul Olteniei, în sudul şi în estul Munteniei, precum şi în sud-vestul Dobrogei
Potrivit ANM, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi, iar temperaturile maxime vor fi de 35-36 de grade.
Până la jumătatea săptămânii viitoare, se va resimți local caniculă și disconfort termic ridicat în sudul și sud-estul României, menționează ANM.
Citește și: Cod galben de instabilitate atmosferică în vestul țării, emis de ANM













