ARAD: Anchetă după moartea unei tinere și a bebelușului acesteia la Maternitate
Medicii legiști au preluat trupurile neînsuflețite pentru necropsie.
Publicat: 05 Decembrie 2023, 17:58 • Actualizat: 06 Decembrie 2023, 13:52
Direcția de Sănătate Publică Arad a început o anchetă, marți, după ce o tânără de 25 de ani si bebeluşul său, născut prin cezariană, au murit la Spitalul Matern.
Gravida s-a internat, luni, cu o viroză respiratorie.
Marți dimineață, starea copilului s-a agravat, iar manevrele de resuscitare au fost zadarnice.
Tânăra a murit două ore mai târziu, în Secția de Terapie Intensivă.
Medicii legiști au preluat trupurile neînsuflețite pentru necropsie, relatează Radio România Timișoara.
Din primele date, o bronhopneumonie pare să fi cauzat această tragedie. Teste nu au confirmat infecţia cu SARS-CoV-2.
Tânăra mai avea doi copii.













