Sursa ta de încredere

ARAD: Casa Urbarială din Sântana, restaurată și transformată în centru cultural

Restaurarea monumentului de la 1749 a fost realizată cu 8,7 milioane de lei din fonduri europene.

ARAD: Casa Urbarială din Sântana, restaurată și transformată în centru cultural
Foto: Primăria Sântana

Articol de Diana Oprea, Publicat: 27 Ianuarie 2025, 14:20  • Actualizat: 27 Ianuarie 2025, 14:20

Casa Urbarială din oraşul Sântana a fost restaurată cu 8,7 milioane de lei din fonduri europene şi transformată într-un centru cultural ce va include două muzee. Monumentul istoric de la 1749 a găzduit una dintre primele şcoli gimnaziale din Europa de Est, fiind folosit, totodată, şi ca instituţie de colectare a taxelor pentru Viena.

Primarul oraşului, Daniel Tomuţa, a declarat, luni, că lucrările începute în 2021 au fost finalizate, iar imobilul cu suprafaţa desfăşurată de 1.879 metri pătraţi intră în circuitul cultural, detaliază Agerpres.

Clădirea are o sală de conferinţe care poartă numele unei binefăcătoare a oraşului, Margareta Bibics, şi numeroase săli pentru diverse activităţi, cum ar fi cursuri de muzică, de dans, ateliere de creaţie sau pentru cluburile şcolare.

Un muzeu istoric și unul etnografic

Primarul a declarat că în clădire vor fi amenajate şi două muzee, unul de istorie, care va cuprinde descoperiri arheologice din zonă, şi unul etnografic.

„Prima funcţiune a clădirii a fost de şcoală gimnazială pentru copiii nobilimii, a fost de altfel una dintre primele şcoli înfiinţate în această parte a Europei. De-a lungul istoriei a avut şi funcţiunea de cancelarie pentru afacerile din zonă. Clădirea a fost afectată de un incendiu în 1858 şi a fost reconstruită în 1860, când a redevenit şcoală gimnazială.

Funcţiunea de şcoală a fost păstrată şi în secolul XX, iar în ultimii ani ai comunismului în clădire a funcţional un club comunal, unde se desfăşurau activităţi recreative. După 1990, la etajul clădirii a fost amenajată o biserică ortodoxă”, a spus primarul oraşului Sântana.

Istoricul și restaurarea clădirii

Potrivit paginii Arad City Guide, care promovează patrimoniul cultural local, „Urbarial-Haus” a fost folosită până în pragul Revoluţiei de la 1848 pentru perceperea şi depozitarea produselor provenite din renta feudală.

„Până la începutul secolului al XVIII-lea, abuzurile nobililor faţă de ţărănime au ajuns să afecteze, în mod direct, veniturile statului. În acest context, Curtea de la Viena a iniţiat o nouă politică socială. Noua reglementare urbarială, pusă în practică în anul 1765 din ordinul împărătesei Maria Tereza, a îmbunătăţit situaţia economică a iobagilor.

Prin instituţii urbariale precum cea din Sântana, erau colectate impozitele în bani în raport de volumul de muncă şi de cantitatea produselor agricole. Banii colectaţi de casele urbariale erau direcţionaţi atât către Viena, cât şi către seniorul local”, scrie site-ul.

Restaurarea monumentului istoric s-a făcut cu 8.709.000 lei, din care 7.800.000 de lei reprezintă fonduri europene nerambursabile, obţinute prin Programul Operaţional Regional (Regio-POR) 2014-2020.

Citește și: Biserica Greacă și Teatrul Elpis din Constanța riscă să se prăbușească | VIDEO

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte
Știri locale 15 Iunie 2026, 18:00

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte

Bujorul de munte este o plantă protejată, iar ruperea acesteia este interzisă.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte
BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână
Știri locale 15 Iunie 2026, 17:42

BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână

Accesul în Bike Park Postăvarul se va face următoarele weekenduri cu telecabina, apoi, din 3 iulie, cu telescaunul.

BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar
Știri locale 15 Iunie 2026, 16:36

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar

O victimă a necesitat resuscitarea.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar
SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă
Știri locale 15 Iunie 2026, 16:28

SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă

Cetăţenii care pot oferi orice informaţie sunt rugaţi să sune la 112 sau să anunţe cea mai apropiată unitate de poliţie.

SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă
GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii
Știri locale 15 Iunie 2026, 15:33

GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii

Suma de 14.000 de lei a fost restituită victimei.

GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii
BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat
Știri locale 15 Iunie 2026, 14:31

BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat

Lucrările vor fi încheiate complet la sfârşitul lunii iunie.

BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat
VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7
Știri locale 15 Iunie 2026, 14:17

VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7

Impactul în lanț s-a produs din cauza nepăstrării distanţei de mers.

VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Modernizarea laboratorului de microbiologie al SCJU, cu 4 milioane de lei din fonduri europene
Știri locale 15 Iunie 2026, 13:36

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Modernizarea laboratorului de microbiologie al SCJU, cu 4 milioane de lei din fonduri europene

Laboratorul va fi dotat cu un sistem automat de identificare şi antibiogramă, un analizator de identificare microbiană...

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Modernizarea laboratorului de microbiologie al SCJU, cu 4 milioane de lei din fonduri europene

Radio România Actualitați

Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală

Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală

Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală
Memorandumul de înţelegere dintre Statele Unite şi Iran a fost semnat

Memorandumul de înţelegere dintre Statele Unite şi Iran a fost semnat

Memorandumul de înţelegere dintre Statele Unite şi Iran a fost semnat
Deschiderea primului capitol de negocieri pentru aderarea Ucrainei şi a Republicii Moldova la UE

Deschiderea primului capitol de negocieri pentru aderarea Ucrainei şi a Republicii Moldova la UE

Deschiderea primului capitol de negocieri pentru aderarea Ucrainei şi a Republicii Moldova la UE
Cum văd germanii acordul dintre Statele Unite şi Iran

Cum văd germanii acordul dintre Statele Unite şi Iran

Cum văd germanii acordul dintre Statele Unite şi Iran