ARAD: Un elev de 12 ani a fost înjunghiat de un coleg, în timpul unei pauze. Copilul, dus la spital cu un elicopter SMURD
Elevul a fost înjunghiat cu un cuţit de bucătărie în spate şi în mână.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 08 Mai 2026, 12:29 • Actualizat: 10 Mai 2026, 14:54
Un elev în vârstă de 12 ani de la Liceul Tehnologic din comuna Vinga a fost înjunghiat de un coleg, vineri, 8 mai, în timpul unei pauze între cursuri. Copilul a fost dus la un spital din Timișoara cu un elicopter SMURD, în stare stabilă, conștient.
Inspectorul şcolar general din judeţ, Marius Gondor, a declarat că ambii elevi au 12 ani şi sunt din clasa a cincea, colegi de clasă.
Cei doi copii s-au certat într-o pauză, iar unul dintre ei l-a înjunghiat pe celălalt cu un cuţit. Dascălii au sunat imediat la 112.
„La nivelul şcolii are loc o cercetare, dar a fost anunţată imediat şi Poliţia. Starea copilului înţelegem că e stabilă, a fost dus la spital cu elicopterul SMURD”, a precizat Gondor.
Elevul, înjunghiat cu un cuțit de bucătărie
Surse din rândul anchetatorilor au adăugat că elevul a fost înjunghiat cu un cuţit de bucătărie în spate şi în mână, potrivit Agerpres.
Elevul a fost dus la un spital de copii din Timişoara, în stare stabilă, conştient. Poliţiştii sunt prezenţi la şcoală şi fac cercetări.
Citește și: GORJ: Elevul unui liceu din Târgu Jiu, reținut după ce și-a amenințat colegul cu maceta













