BACĂU: Tânăr rănit după ce șoferul unui autoturism a plecat cu el pe capotă
Șoferul a părăsit locul accidentului.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 20 Noiembrie 2024, 13:24 • Actualizat: 20 Noiembrie 2024, 13:24
Un adolescent în vârstă de 18 ani din Glăvănești a fost rănit și transportat la spital după ce s-a urcat pe capota unei maşini, iar şoferul a demarat, a informat, marţi, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Bacău.
Tânărul a fost rănit în timp ce se afla pe stradă alături de un prieten, iar un autoturism a oprit, la un moment dat, în fața lor.
În acel moment, cei doi s-au urcat pe capota maşinii, iar şoferul a plecat de pe loc şi a acroşat o maşină parcată, relatează Agerpres.
Șoferul a părăsit locul accidentului
În urma incidentului, tânărul în vârstă de 18 ani a fost rănit, iar şoferul în vârstă de 19 ani a părăsit locul accidentului.
„Pietonul a fost testat cu aparatul etilometru, rezulatul fiind 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care i-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei, la o unitate spitalicească. Ceilalţi doi tineri nu se aflau sub influenţa alcoolului”, a declarat purtătoarea de cuvânt a IPJ Bacău, comisarul Cătălina Creţu.
În acest caz, autoritățile continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă şi părăsirea locului accidentului.













