BIHOR: Aproape 20 de turiști, spitalizați cu simptome de toxiinfecție alimentară
Pentru un răspuns rapid și coordonat, autoritățile au activat planul roșu de intervenție.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 09 Iulie 2025, 08:57 • Actualizat: 09 Iulie 2025, 09:14
16 adulți și 2 minori aflați în tabără la Vârtop au ajuns la spital, în noaptea de marți spre miercuri, cu simptome de toxiinfecție alimentară.
”În noaptea de marţi spre miercuri, 09 iulie a.c., în urma unui apel primit prin numărul unic de urgenţă 112, a fost semnalată o posibilă toxiinfecţie alimentară în staţiunea turistică Vârtop, în rândul unui grup de 57 de persoane aflate în tabără, din care 8 adulţi şi 49 de copii cu vârste cuprinse între 10 şi 13 ani”, potrivit ISU Bihor.
Pentru un răspuns rapid și coordonat, autoritățile au activat planul roșu de intervenție.
În total, 28 de persoane au prezentat stări de greaţă, vărsături şi crampe abdominale.
Pacienții spitalizați sunt conştienți şi cooperanți.
Potrivit presei locale, grupurile de turişti erau din Timişoara şi Bucureşti.
Citește și: Protecția Consumatorilor a dat amenzi de peste 900.000 de lei pe litoral













