Sursa ta de încredere

BIHOR: Creatorii primului laborator de extragere a cocainei din România, condamnaţi la închisoare

Cinci bărbați din România, Columbia și Israel au fost descoperiți că şi-ar fi derulat activitatea infracţională într-o cabană din satul Zece Hotare.

BIHOR: Creatorii primului laborator de extragere a cocainei din România, condamnaţi la închisoare
Foto: Pexels | MART PRODUCTION

Articol de Diana Oprea, Publicat: 09 Ianuarie 2025, 17:35  • Actualizat: 09 Ianuarie 2025, 17:35

Primul laborator clandestin din România de extragere a cocainei, localizat într-o cabană dintr-o zonă izolată a judeţului Bihor, a fost creat de doi români, doi columbieni și un israelian. Aceștia au fost condamnaţi de Tribunalul Bihor la mai mulţi ani de închisoare pentru trafic internaţional de droguri şi constituire a unui grup infracţional organizat.

Tribunalul Bihor s-a pronunţat miercuri, toţi fiind condamnaţi la închisoare cu executare, sentinţa nefiind însă definitivă, relatează Agerpres.

Astfel, potrivit sentinţei, cetăţeanul israelian Simon Shimon Selouk a fost condamnat la 10 ani şi 4 luni de detenţie, Mihai Strelciuc, care s-a căsătorit între timp şi acum poartă numele Pallares Araque, a fost condamnat la 10 ani de închisoare, orădeanul Emilian Dorel Silaghi a primit 9 ani şi 8 luni, la fel şi cetăţeanul columbian Ospitia Orlando Marin. Daniel Salazar Ladino a primit o pedeapsă de 6 ani, 7 luni şi 10 zile, tot cu executare.

Amplă acțiune DIICOT, începută în 2022

Mihai (fost Strelciuc) Pallares Araque, Emilian Silaghi, Simon Selouk, Daniel Salazar Ladino şi Ospitia Orlando Marin au fost trimişi în judecată de DIICOT şi acuzaţi că, în iunie 2022, au constituit un grup ce avea ca scop extragerea şi purificarea cocainei care ar fi urmat să fie distribuită în România. Înţelegerea a fost făcută în urma mai multor întâlniri între cei cinci, dintre care unele au avut loc în Spania, susţin anchetatorii.

Bărbaţii au fost trimişi în judecată pentru infracţiunile de constituire a unui grup infracţional organizat, complicitate la trafic internaţional de droguri de mare risc şi trafic de droguri de mare risc.

În anul 2022, în 10 iulie, poliţiştii de la Serviciul Antidrog, împreună cu procurorii din cadrul DIICOT, au desfăşurat o acţiune amplă, în vederea destructurării unui grup infracţional organizat specializat în importul de droguri de mare risc.

Potrivit comunicărilor oficiale de atunci, la începutul lunii iunie 2022, ar fi fost constituit un grup infracţional organizat format din trei persoane (doi cetăţeni români şi un cetăţean israelian), la care ulterior ar fi aderat alţi doi bărbaţi (cetăţeni columbieni), care au sprijinit activitatea grupului, în scopul importului de droguri de mare risc, realizării operaţiunilor chimice de extracţie, purificare a drogurilor şi distribuirii/traficării ulterioare a acestora pe teritoriul României.

Modul de operare a grupului infracțional

Acest grup şi-ar fi derulat activitatea infracţională fără întrerupere, din momentul constituirii lui şi până la data de 10 iulie 2022. Astfel, la data de 1 iulie 2022, cetăţenii columbieni, însoţiţi de cetăţenii români, ar fi introdus, pe teritoriul României, aproximativ 6 kilograme de cocaină.

Cocaina ar fi fost introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, pe cale aeriană, de către cetăţenii columbieni. Aceştia ar fi avut, pe lângă rolul de cărăuşi ai drogurilor şi pe acela de chimişti specializaţi în extragerea de cocaină din mărfuri aparent legale.

În perioada 30 iunie - 6 iulie 2022, membrii grupului infracţional organizat ar fi efectuat demersuri, în vederea procurării mijloacelor necesare efectuării operaţiunilor de extracţie a drogurilor, respectiv achiziţionarea substanţelor chimice necesare şi a vaselor de reacţie.

Activitate infracțională desfășurată într-o cabană din satul Zece Hotare

De asemenea, în vederea derulării în bune condiţii a procesului de extragere pe cale chimică a cocainei, aceştia ar fi închiriat o cabană în satul Zece Hotare (comuna Şuncuiuş), aflată în afara zonelor locuite, din judeţul Bihor.

În cadrul operaţiunii, la data de 10 iulie 2022, a fost pus în aplicare un mandat de percheziţie domiciliară, 4 dintre bărbaţi fiind surprinşi în plin proces de extracţie a cocainei din cafea, pe cale chimică şi fiind astfel identificat, pe teritoriul României, primul laborator de extragere secundară a cocainei din istoria structurilor de combatere a criminalităţii organizate.

În urma percheziţiei domiciliare, au fost descoperite şi ridicate un calup presat de 1 kilogram care conţinea procaină, 148 de grame de cocaină maronie, ce nu a fost trecută prin procesul de cristalizare şi un amestec de cocaină şi cafea, cântărind 5 kilograme.

De asemenea, au fost identificate diferite recipiente de plastic folosite pentru extragerea cocainei, aproximativ 40 de litri de substanţă maronie, constituind amestec de substanţe chimice tipice pentru extragerea cocainei din cafea măcinată, un litru de acetonă, o canistră de 20 de litri cu benzină şi 10 pungi de cafea, sigilate. Valoarea de piaţă a cocainei descoperite a fost de aproximativ 200.000 de euro.

Citește și: Captură de 9,5 tone de cocaină, reușită în Republica Dominicană

NEAMȚ: DSP sancționează Primăria Crăcăoani cu 10.000 de lei după neregulile constatate la asigurarea apei potabile
Știri locale 12 Iunie 2026, 17:57

NEAMȚ: DSP sancționează Primăria Crăcăoani cu 10.000 de lei după neregulile constatate la asigurarea apei potabile

La o școală gimnazială din Crăcăoani, s-a constatat că nu există buletine de analiză pentru calitatea apei de la robinete.

NEAMȚ: DSP sancționează Primăria Crăcăoani cu 10.000 de lei după neregulile constatate la asigurarea apei potabile
BRĂILA: Trafic deviat după ce o mașină de gunoi s-a răsturnat pe DJ 221C
Știri locale 12 Iunie 2026, 16:01

BRĂILA: Trafic deviat după ce o mașină de gunoi s-a răsturnat pe DJ 221C

Una dintre cele 3 victime a fost transportată la spital.

BRĂILA: Trafic deviat după ce o mașină de gunoi s-a răsturnat pe DJ 221C
CONSTANȚA: Trei răniţi după un accident pe Autostrada Soarelui, în apropiere de Cernavodă
Știri locale 12 Iunie 2026, 15:40

CONSTANȚA: Trei răniţi după un accident pe Autostrada Soarelui, în apropiere de Cernavodă

Una dintre victime este în stare gravă.

CONSTANȚA: Trei răniţi după un accident pe Autostrada Soarelui, în apropiere de Cernavodă
ORADEA: Muzeul Ţării Crişurilor găzduiește proiectul cultural estival „Tipografia de idei”
Știri locale 12 Iunie 2026, 14:57

ORADEA: Muzeul Ţării Crişurilor găzduiește proiectul cultural estival „Tipografia de idei”

În perioada 26 iunie - 7 august, publicul va participa la concerte, proiecţii de film, lansări de carte, expoziţii,...

ORADEA: Muzeul Ţării Crişurilor găzduiește proiectul cultural estival „Tipografia de idei”
OLT: Pompierii evacuează apa din 10 gospodării din Drăgănești, afectate de inundații în urma furtunii
Știri locale 12 Iunie 2026, 13:54

OLT: Pompierii evacuează apa din 10 gospodării din Drăgănești, afectate de inundații în urma furtunii

Oraşul Drăgăneşti-Olt s-a aflat noaptea trecută sub Cod portocaliu pentru descărcări electrice, vânt, grindină și averse.

OLT: Pompierii evacuează apa din 10 gospodării din Drăgănești, afectate de inundații în urma furtunii
GALAȚI: Teatrul pentru Copii și Tineret „Gulliver” va funcționa în fostul cinematograf „Țiglina”
Știri locale 12 Iunie 2026, 13:00

GALAȚI: Teatrul pentru Copii și Tineret „Gulliver” va funcționa în fostul cinematograf „Țiglina”

Valoarea totală a lucrărilor de renovare a clădirii se ridică la peste 19 milioane de lei.

GALAȚI: Teatrul pentru Copii și Tineret „Gulliver” va funcționa în fostul cinematograf „Țiglina”
Buzău: Un urs a intrat în opt case, dintre care una locuită de o femeie în vârstă. „A căutat inclusiv la frigider”
Știri locale 12 Iunie 2026, 12:26

Buzău: Un urs a intrat în opt case, dintre care una locuită de o femeie în vârstă. „A căutat inclusiv la frigider”

„A căutat inclusiv la frigider, a intrat în case, nu a mai nimerit pe unde să iasă şi a făcut prăpăd”, a declarat primarul...

Buzău: Un urs a intrat în opt case, dintre care una locuită de o femeie în vârstă. „A căutat inclusiv la frigider”
BUZĂU: 60 de elevi evacuați dintr-o școală în care a pătruns apă în urma precipitațiilor
Știri locale 12 Iunie 2026, 11:58

BUZĂU: 60 de elevi evacuați dintr-o școală în care a pătruns apă în urma precipitațiilor

Cantitatea mare de apă căzută în urma ploilor nu au mai putut fi preluată de şanţuri și a pătruns în două clase.

BUZĂU: 60 de elevi evacuați dintr-o școală în care a pătruns apă în urma precipitațiilor

Radio România Actualitați

AUR refuză orice dialog cu premierul desemnat, Eugen Tomac

AUR refuză orice dialog cu premierul desemnat, Eugen Tomac

AUR refuză orice dialog cu premierul desemnat, Eugen Tomac
Prefectul de Timiş, Elena Micicoi, şi-a dat demisia în urma anchetei Parchetului European

Prefectul de Timiş, Elena Micicoi, şi-a dat demisia în urma anchetei Parchetului European

Prefectul de Timiş, Elena Micicoi, şi-a dat demisia în urma anchetei Parchetului European
Conducerea USR a decis să nu susțină guvernul Tomac

Conducerea USR a decis să nu susțină guvernul Tomac

Conducerea USR a decis să nu susțină guvernul Tomac
Începe TIFF-ul, ediția cu numărul 25

Începe TIFF-ul, ediția cu numărul 25

Începe TIFF-ul, ediția cu numărul 25