BISTRIȚA-NĂSĂUD: Femeie mușcată de șarpe, spitalizată
Victima a fost preluată de echipajele medicale în stare de conștiență, dar acuzând amețeli.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 23 August 2025, 13:56 • Actualizat: 23 August 2025, 14:01
O femeie din județul Bistrița-Năsăud, a ajuns sâmbătă dimineață la spital după ce a fost mușcată de un șarpe.
În vârstă de 52 de ani, victima a fost preluată de echipajele medicale în stare de conștiență, dar acuzând amețeli.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, femeia a fost transportată inițial cu un autoturism până în Ilva Mică, pentru a veni în întâmpinarea echipajelor medicale.
Ulterior, pacienta a fost transferată către echipajul de terapie intensivă mobilă, trimis în sprijin în localitatea Strâmba, și de acolo transportată la Unitatea de Primiri Urgențe SMURD Bistrița.
Autoritățile nu au precizat specia șarpelui.
Medicii reiau apelul la prudență în zonele de munte și apelarea imediată la 112 în cazul unor astfel de incidente.
Citește și: Un șarpe a blocat temporar una dintre cele mai aglomerate linii feroviare de mare viteză din Japonia













