Sursa ta de încredere

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Ora Pământului, marcată prin concursuri cu premii sustenabile și un miniconcert coral

Primăria Bistriţa a lansat o invitaţie către localnici pentru a stinge luminile timp de o oră, sâmbătă seara.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Ora Pământului, marcată prin concursuri cu premii sustenabile și un miniconcert coral
Foto: pexels.com / Mikhail Nilov

Articol de Iulian Busan, Publicat: 21 Martie 2025, 15:09  • Actualizat: 21 Martie 2025, 15:09

Primăria municipiului Bistrița organizează și în acest an o serie de concursuri cu premii sustenabile, precum și un miniconcert coral, cu ocazia Orei Pământului, a anunțat vineri instituția.

Un eveniment internațional, Ora Pământului este marcată anual la data de 22 martie, relatează Agerpres.

Conform informaţiilor publicate vineri pe site-ul municipalităţii, acţiunile vor fi organizate în intervalul orar 20.30-21.30, moment în care iluminatul public din zona centrală a oraşului va fi întrerupt.

Concursuri și manifestări artistice, organizate de primărie

Cu acest prilej, municipalitatea desfășoară un „spectacol al gulguţelor cercetăşeşti” amplasate de către voluntarii Asociaţiei „Cercetaşii bistriţeni” în zona pietonală, sub forma „60+” şi „PEACE”.

De asemenea, va avea loc şi un miniconcert susţinut de Corul de copii „Axios” al Parohiei „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Bistriţa.

Nu în ultimul rând, municipalitatea va organiza concurs de tip „quiz” (test, n.r.), cu premii sustenabile, în cadrul proiectul „Life LOOP – Comunităţi energetice – Energie gestionată local”.

Cu ocazia Orei Pământului, Primăria Bistriţa a lansat o invitaţie către localnici să se alăture iniţiativei prin stingerea luminilor timp de o oră, sâmbătă seara.

„Vă invităm să vă implicaţi în susţinerea campaniei prin gestul simplu de stingere a firmelor luminoase, a luminilor în locuinţele dumneavoastră sau oriunde vă aflaţi sâmbătă, 22 martie 2025, în intervalul orar 20.30-21.30. Să dăm un semnal că am devenit mai conştienţi de faptul că micile gesturi cotidiene afectează calitatea vieţii noastre de fiecare zi, natura şi viaţa pe întreaga planetă”, a transmis municipalitatea.

Citește și: Ecologizare pe Pajiştea Petricani, pentru a marca Ora Pământului

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte
Știri locale 15 Iunie 2026, 18:00

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte

Bujorul de munte este o plantă protejată, iar ruperea acesteia este interzisă.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Peisaje spectaculoase în Munții Rodnei, odată cu înflorirea bujorului de munte
BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână
Știri locale 15 Iunie 2026, 17:42

BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână

Accesul în Bike Park Postăvarul se va face următoarele weekenduri cu telecabina, apoi, din 3 iulie, cu telescaunul.

BRAȘOV: Bike Park Postăvarul, deschis la final de săptămână
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar
Știri locale 15 Iunie 2026, 16:36

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar

O victimă a necesitat resuscitarea.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Două fete și o femeie din Mureșenii Bârgăului, lovite de un autoturism pe trotuar
SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă
Știri locale 15 Iunie 2026, 16:28

SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă

Cetăţenii care pot oferi orice informaţie sunt rugaţi să sune la 112 sau să anunţe cea mai apropiată unitate de poliţie.

SIBIU: Frate și soră adolescenți, căutați după ce au plecat de acasă
GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii
Știri locale 15 Iunie 2026, 15:33

GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii

Suma de 14.000 de lei a fost restituită victimei.

GORJ: Femeie reținută pentru tâlhărie după ce a agresat un bărbat într-o parcare și i-a furat banii
BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat
Știri locale 15 Iunie 2026, 14:31

BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat

Lucrările vor fi încheiate complet la sfârşitul lunii iunie.

BIHOR: Pasajul de la intrarea în Oradea, aproape finalizat
VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7
Știri locale 15 Iunie 2026, 14:17

VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7

Impactul în lanț s-a produs din cauza nepăstrării distanţei de mers.

VÂLCEA: 5 mașini, implicate într-un accident pe DN 7
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Modernizarea laboratorului de microbiologie al SCJU, cu 4 milioane de lei din fonduri europene
Știri locale 15 Iunie 2026, 13:36

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Modernizarea laboratorului de microbiologie al SCJU, cu 4 milioane de lei din fonduri europene

Laboratorul va fi dotat cu un sistem automat de identificare şi antibiogramă, un analizator de identificare microbiană...

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Modernizarea laboratorului de microbiologie al SCJU, cu 4 milioane de lei din fonduri europene

Radio România Actualitați

Cupa Mondială 2026: Spania, fără gol în primul meci, în fața debutantei Capul Verde

Cupa Mondială 2026: Spania, fără gol în primul meci, în fața debutantei Capul Verde

Cupa Mondială 2026: Spania, fără gol în primul meci, în fața debutantei Capul Verde
Continuă ședința Biroului Politic Național al PNL

Continuă ședința Biroului Politic Național al PNL

Continuă ședința Biroului Politic Național al PNL
A şasea ofertă de titluri de stat Fidelis din acest an

A şasea ofertă de titluri de stat Fidelis din acest an

A şasea ofertă de titluri de stat Fidelis din acest an
Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală

Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală

Consiliul Naţional al Elevilor nu este de acord cu interzicerea folosirii telefoanelor mobile la şcoală