BRAȘOV: „Angajatorii trebuie să își protejeze muncitorii care lucrează în condiții meteo extreme", avertizează ITM
În cazul nerespectării legislației, angajatorii riscă amenzi cuprinse între 1500 și 2500 de lei.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 11 Februarie 2025, 15:22 • Actualizat: 11 Februarie 2025, 15:22
Agenția Națională de Mediu (ANM) raportează scăderi de temperatură pe raza județului Brașov, de până la -17 grade Celsius în noaptea de luni spre marți, atenționează meteorologii.
În contextul condițiilor meteo extreme, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) efectuează controale la angajatorii din Brașov cu privire la protecția muncitorilor care lucrează în aer liber, pe temperaturi geroase.
Potrivit Radio România Brașov FM, angajatorii trebuie să respecte mai multe condiții atunci când temperaturile coboară sub -20 de grade Celsius.
„Distribuirea de ceai fierbinte, un litru pentru fiecare persoană pe schimb. Acordarea de pauze pentru refacerea capacității de termoreglare a organismului. Scop în care se vor asigura spații fixe sau mobile cu un climat corespunzător. Și asigurarea echipamentului individual de protecție pentru temperaturi scăzute”, a explicat inspectorul șef al ITM Brașov, Adrian Reit.
Încălcarea legislației, sancționată contravențional
Conform sursei citate, angajatorii și sindicaliștii sunt obligați să ia măsuri în cazul în care nu se pot asigura aceste condiții prevăzute de lege, pe fondul temperaturilor extreme care se mențin mai mult de două zile.
„Reducerea duratei zilei de lucru, întreruperea colectivă a lucrului, cu asigurarea continuității activității în locurile de muncă unde aceasta nu poate fi întreruptă potrivit prevederilor legale. Asigurarea de către angajator a examenului medical la angajare și a controlului medical periodic, urmărind depistarea precoce a contraindicațiilor pentru munca la temperaturi extreme. Asigurarea primului ajutor și a transportului la cea mai apropiată unitate sanitară a persoanelor afectate, precum și trecerea în alte locuri de muncă sau reducerea programului de muncă pentru persoanele cu afecțiuni”, a adăugat Adrian Reit.
O altă măsură recomandată de ITM Brașov este reducerea programului de lucru pentru cei care lucrează în ger.
În cazul nerespectării legislației, inspectorii de muncă pot da amenzi cuprinse între 1500 și 2500 de lei.
Citește și: Inspectorii ITM Brăila au acordat sancțiuni de 260.000 lei în luna ianuarie













