BUCUREȘTI: Călătoria cu metroul se scumpește la 7 lei
Costul abonamentului lunar urcă de la 100 la 140 de lei, în timp ce cartela valabilă 24 de ore se dublează, de la 9 lei la 18 lei.
Articol de Victor Marin, Publicat: 22 Aprilie 2026, 20:14 • Actualizat: 22 Aprilie 2026, 20:33
Călătoriile cu metroul bucureștean se vor scumpi începând cu 1 mai.
Conducerea Ministerului Transporturilor a aprobat solicitarea Metrorex în acest sens.
Noile prețuri vizează atât biletele individuale, cât și abonamentele pe termen scurt și lung.
Cea mai importantă modificare este creșterea tarifului pentru o călătorie, de la 5 lei la 7 lei.
Totodată, costul abonamentului lunar urcă de la 100 la 140 de lei, în timp ce cartela valabilă 24 de ore se dublează, de la 9 lei la 18 lei.
Noile tarife aprobate
- O călătorie - 7 lei (față de 5 lei)
- Abonament lunar - 140 lei (față de 100 lei)
- Cartelă valabilă 24 de ore - 18 lei (față de 9 lei)
- Abonament 24 de ore - 18 lei (față de 12 lei)
- Abonament săptămânal - 60 lei (față de 45 lei)
- Abonament pe 6 luni - 700 lei (față de 500 lei)
- Abonament anual - 1.300 lei (față de 900 lei)
Potrivit Metrorex, majorarea tarifelor a fost considerată necesară în contextul creșterii cheltuielilor totale ale companiei.
Compania beneficiază în 2026 de o subvenție de stat de 761 milioane de lei.
Ultima ajustare de preț a avut loc în ianuarie 2025, când prețul unei călătorii a crescut de la 3 lei la 5 lei.
Citește și: O bucată din tavanul tunelului de metrou s-a desprins













