BUCUREȘTI: Deplasări de tehnică şi echipamente militare pentru un exerciţiu
Exerciţiul face parte din Planul activităţilor de instruire şi se desfăşoară periodic pentru a testa capacitatea de reacţie.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 28 Ianuarie 2026, 09:39 • Actualizat: 28 Ianuarie 2026, 09:46
Forţele Terestre Române anunţă că miercuri, pe raza municipiului Bucureşti, au loc deplasări de tehnică şi echipamente militare pentru un exerciţiu.
”Statul Major al Forţelor Terestre desfăşoară miercuri, 28 ianuarie, un antrenament ce implică deplasări de tehnică şi echipamente militare pe raza municipiului Bucureşti. Exerciţiul face parte din Planul activităţilor de instruire şi se desfăşoară periodic pentru a testa capacitatea de reacţie a structurilor din subordinea SMFT”, se precizează într-un comunicat.
Deplasarea se face în intervalele orare care să nu afecteze, pe cât posibil, traficul auto din Capitală.
”Vă cerem scuze pentru disconfortul creat în trafic”, adaugă reprezentanții Armatei.













