BUCUREȘTI: Festivalul Internaţional de Orgă FIO România, între 24 și 31 octombrie
Concertele vor avea loc la Catedrala romano-catolică Sf. Iosif, Biserica romano-catolică „Sacre-Coeur” şi Biserica Luterană.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 20 Octombrie 2025, 17:52 • Actualizat: 20 Octombrie 2025, 17:52
Festivalul Internaţional de Orgă FIO România, ajuns la cea de-a VIII-a ediție, se va desfășura în perioada 24-31 octombrie în București și va aduce publicului concerte ale unor organiști de talie internațională, transmite un comunicat al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucureşti, emis luni.
Concerte cu invitați de seamă, susținute în trei spații bucureștene
Concertele vor avea loc în trei spaţii din Capitală: Catedrala romano-catolică Sf. Iosif, Biserica romano-catolică „Sacre-Coeur” (Biserica Franceză) şi Biserica Luterană / Evanghelică C.A. Bucureşti, informează Agerpres.
Invitaţii ediţiei sunt Jean-Baptiste Dupont - organist concertist şi titular al catedralei din Bordeaux; Baptiste-Florian Marle Ouvrard - organistul bisericii Saint Eustache din Paris; Ulrich Walther - organist concertist din Austria, profesor la Universitatea de Muzică din Graz Austria; Domenico Severin (Franţa/Italia), organistul titular al catedralei St. Etienne de Meaux & Roselyne Quemin din Martinique (laureata a multor premii de interpretare muzicala la saxofon); Pavel Kohout - organist concertist din Republica Cehă, împreună cu Vit Kohout, violonist.
Seri spectaculoase de concerte, desfășurate timp de o săptămână
Seria concertelor va fi deschisă vineri, de la ora 20:00, la Catedrala romano-catolică Sf. Iosif, din strada General H. M. Berthelot, cu un program de transcripţii muzicale şi improvizaţie oferit de Jean Baptiste Dupont - organist concertist şi titular al catedralei din Bordeaux.
În acelaşi spaţiu, duminică, de la ora 20:00, Baptiste Florian Marle Ouvrard - organistul bisericii St. Eustache din Paris, va oferi publicului spectator un program de improvizaţie pe imaginile filmului „Fantoma de la Operă” de Rupert Julian.
Pe 28 octombrie, tot la Catedrala Sf. Iosif, de la ora 20:00, Ulrich Walther - organist concertist din Austria, profesor la Universitatea de Muzică din Graz, va prezenta un program de transcripţii şi repertoriu muzical universal.
Pe 30 octombrie, de la ora 20:00, la Biserica romano-catolică „Sacre-Coeur” (Biserica Franceză), din strada Căpitan Gheorghe Demetriade, Domenico Severin - Franţa/Italia (orgă) şi Roselyne Quemin - Martinique (saxofon), vor prezenta un repertoriu muzical clasic universal.
În ultima a festivalului, pe 31 octombrie, de la ora 20:00, la Biserica Evanghelică C.A. Bucureşti, din strada Luterană, va avea loc concertul de orgă & vioară „Bach is Back!” cu Pavel Kohout - organist concertist din Republica Cehă şi violonistul Vit Kohout.
În program, lucrări de J.S. Bach şi alţi iluştri compozitori. Festivalul este organizat de Asociaţia Kultur Banat în parteneriat cu Arhiepiscopia Romano-Catolică de Bucureşti prin oficiul pentru bunuri culturale ecleziastice şi patrimoniu, Angelus TV, Asociaţia Enarmonia, Biserica Franceză „Sacre-Coeur”, Biserica Evanghelică C.A. Bucureşti.
Citește și: Corul Madrigal se întoarce pe scenele Spaniei după 31 de ani













