BUCUREȘTI: Intrare gratuită, miercuri și joi, la Muzeul Național de Istorie a României
Pasionații de istorie au la dispoziție două expoziții temporare, precum și una permanentă.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 03 Septembrie 2025, 12:00 • Actualizat: 03 Septembrie 2025, 13:02
Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) își deschide porțile gratuit pentru vizitatori, între 3 și 4 septembrie, a anunțat miercuri instituția muzeală.
3 expoziții, disponibile pentru vizitatori
Conform Agerpres, doar trei expoziții, dintre care două temporare și una permanentă, pot fi vizitate de pasionații de istorie.
„Vă informăm că în zilele de miercuri şi joi, 3 şi 4 septembrie 2025, accesul în muzeu va fi gratuit pentru public. În această perioadă, vor putea fi vizitate doar expoziţiile «Capodopere din patrimoniul MNIR» şi «Ceramica sudistă din România, secolele XIX-XXI», precum şi expoziţia permanentă «Tezaurul Istoric»”, informează MNIR.
Citește și: Castelul Nopcsa din Țara Hațegului se redeschide după restaurare













