BUCUREȘTI: Moartea unui nou-născut la Maternitatea Polizu, verificată
Părinții copilului reclamă că acesta nu a fost tratat corespunzător.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 12 Mai 2026, 11:46 • Actualizat: 12 Mai 2026, 11:58
Inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică Bucureşti fac verificări la Maternitatea Polizu după moartea unui nou-născut prematur.
Părinții copilului reclamă că acesta nu a fost tratat corespunzător.
Inspectorii DSP nu au constatat abateri în ceea ce privește respectarea condiţiilor igienico-sanitare și au dat o sancţiune de 2.000 de lei medicului curant întrucât nu a fost făcut screeningul la internare.
Colegiul Medicilor a fost sesizat pentru aspecte care vizează un posibil caz de malpraxis.
Părinții au reclamat că bebeluşul, care s-a născut prematur în luna ianuarie, s-a infectat în timpul spitalizării la Maternitatea Polizu şi a fost lăsat să moară.
Citește și: Moartea unei fetițe de două luni, anchetată la SJU Vaslui













