BUCUREȘTI: Piste pentru biciclete, realizate cu fonduri europene pe Calea Griviţei şi Bulevardul Ion Mihalache
Proiectul are ca scop transformarea arterelor în spații moderne, verzi și sigure pentru pietoni.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 08 Mai 2026, 16:11 • Actualizat: 08 Mai 2026, 22:56
Primăria Sectorului 1 va finanța, din fonduri europene, amenajarea de piste de biciclete pe bulevardul Ion Mihalache și Calea Griviței, în cadrul proiectului de modernizare derulat de Primăria Capitalei.
Consiliul Local al Sectorului 1 a aprobat, vineri, un parteneriat cu Administraţia Străzilor Bucureşti, instituţie în subordinea municipalităţii, pentru finanţarea viitoarelor piste de biciclete pe Calea Griviţei şi Bulevardul Ion Mihalache.
Proiectul Primăriei Capitalei vizează transformarea Bulevardului Ion Mihalache şi a Căii Griviţei în artere de circulaţie cu infrastructură modernă, piste de biciclete integrate, trotuare mai sigure pentru pietoni şi mai mult spaţiu verde.
Infrastructură modernă, siguranță pentru pietoni și spații verzi
Primăria Capitalei a început lucrările de modernizare a liniilor de tramvai de pe bulevardul Ion Mihalache, unde se intervine prin scoaterea vechii căi de rulare pe un tronson de 3,5 kilometri.
Pentru acest bulevard, municipalitatea finalizează documentația de avizare a lucrărilor de intervenţii (DALI) și are aproape toate avizele necesare.
Pentru Calea Griviței, pe o lungime de 3,9 kilometri, proiectul se află, de asemenea, în etapa de elaborare a documentației DALI.
Piste de biciclete vor fi amenajate pe Calea Griviței, pe tronsonul cuprins între strada Buzești și bulevardul Ion Mihalache, precum și pe bulevardul Ion Mihalache, între Calea Griviței și Piața Victoriei.
În urma votului de vineri din Consiliul Local Sector 1, investiția este pregătită pentru finanțare europeană prin Programul Regional București-Ilfov 2021-2027, Prioritatea 4, dedicată mobilității urbane sustenabile.
Citește și: Bulevardul Tomis din Constanța redevine pietonal în weekendurile lunii mai













