BUCUREȘTI: Săli de clasă, laboratoare și cabinete, modernizate în cadrul proiectului „Politehnica Digitală”
„258 de elevi şi 34 de profesori trăiesc acum educaţia într-un mod nou: digital, sigur şi performant”, au informat reprezentanţii Universităţii Politehnica Bucureşti.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 08 Decembrie 2025, 17:48 • Actualizat: 08 Decembrie 2025, 17:48
Unsprezece săli de clasă au fost modernizate și echipate cu dotări TIC, iar trei laboratoare, două cabinete și o sală de sport au fost amenajate în cadrul proiectului „Politehnica Digitală: Modernizarea și digitalizarea Școlii Gimnaziale Politehnica”.
Fondurile, atrase prin PNRR
„11 săli de clasă au devenit spaţii moderne, luminoase, echipate cu tehnologie inteligentă. Laboratorul informatic oferă astăzi tehnologie de ultimă generaţie, la standardele unei şcoli moderne. Trei laboratoare de ştiinţe — fizică, chimie, biologie sunt pregătite pentru experimente. Cabinetele şcolare şi sala de sport sunt dotate cu echipamente funcţionale şi gândite pentru activităţi reale. În centrul acestui proiect nu se află doar dotările, ci şi oamenii. 258 de elevi şi 34 de profesori trăiesc acum educaţia într-un mod nou: digital, sigur şi performant”, au informat reprezentanţii Universităţii Politehnica Bucureşti pe Facebook.
Valoarea proiectului atinge suma de 3.857.567,62 lei, iar fondurile au fost atrase prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Potrivit Agerpres, proiectul este implementat de la 1 august 2023 și se va încheia la data de 31 decembrie 2025.
Citește și: Proiect de modernizare a locurilor de joacă, desfășurat de Primăria Oradea













