CONSTANȚA: Deţinători de arme, controlaţi de poliţişti
În urma neregulilor constatate, au fost aplicate 2 sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 5.000 de lei.

Publicat: 11 Februarie 2024, 11:58
Poliţişti din cadrul Serviciului de Investigare a Infracţionalităţii de Mediu au verificat, sâmbătă, legalitatea deţinerii unor categorii de arme.
Oamenii legii au descins la domiciliile a 7 deţinători de arme din municipiul Constanţa, oraşul Hârşova şi comuna Valu lui Traian.
În urma neregulilor constatate, au fost aplicate 2 sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 5.000 de lei, relatează Radio România Constanța.
Totodată, a fost constatată o infracţiune şi au fost ridicate în vederea indisponibilizării două arme.
Poliţiştii au identificat un bărbat, în vârstă de 78 de ani, care ar fi avut permisul de armă cu termenul de valabilitate expirat. La control, s-a constatat că acesta ar fi deţinut la domiciliu două arme de vânătoare de calibrul 12 mm, respectiv 16 mm.
În cauză, a fost întocmit dosar de cercetare penală.