CONSTANȚA: Triatlonul H3RO Mamaia are loc între 30 și 31 mai, în Piațeta Cazino
Competiția de pe litoral reunește competiția, adrenalina și pasiunea pentru sport.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 29 Mai 2026, 15:48 • Actualizat: 29 Mai 2026, 15:48
Piațeta Cazino din stațiunea Mamaia găzduiește, între 30 și 31 mai, triatlonul H3RO Mamaia, eveniment care reunește sportivi profesioniști, amatori și pasionați de mișcare, a anunțat vineri Primăria Constanța.
Potrivit unui comunicat al municipalității, H3RO Mamaia aduce două zile de competiție, energie și spectacol sportiv pe litoralul românesc.
Evenimentul este organizat de Federaţia Română de Triatlon şi CSM Constanţa, cu sprijinul Primăriei Constanţa, relatează Agerpres.
Organizatorii invită participanții și spectatorii la H3RO Mamaia, un eveniment sportiv desfășurat pe litoral, care reunește competiția, adrenalina și pasiunea pentru sport.
Restricții de circulație pe durata întrecerii
Pentru buna desfășurare a competiției și asigurarea unui climat de siguranță pentru participanți și spectatori, pe durata evenimentului vor fi instituite mai multe restricții de circulație și parcare:
- Promenada și locurile de parcare dintre Hotel Ovidiu și Hotel Victoria vor fi restricționate în perioada 30 mai 2026, ora 06.00 – 31 mai 2026, ora 17.00;
- Promenada și locurile de parcare dintre Sara Boutique și Hotel Queen Vera vor fi restricționate în perioada 29 mai 2026, ora 16.00 – 31 mai 2026, ora 17.00;
- Parcarea publică din zona Rex și aleile adiacente vor fi restricționate în perioada 30 mai 2026, ora 06.00 – 31 mai 2026, ora 17.00;
- Locurile de parcare de pe Bulevardul Mamaia, pe tronsonul cuprins între Cazino Mamaia și parcarea publică din zona Rex, vor fi restricționate în perioada 29 mai 2026, ora 16.00 – 31 mai 2026, ora 17.00;
- Stațiile de autobuz de pe Bulevardul Mamaia, între Cazino Mamaia și parcarea publică din zona Rex, vor fi restricționate în data de 30 mai 2026, între orele 06.00 – 17.00;
- Traficul rutier va fi restricționat pe Bulevardul Mamaia, pe sensul de mers spre Năvodari, între Cazino Mamaia și Hotel Rex, în data de 30 mai 2026, între orele 06.00 – 17.00. Restricția se aplică pe benzile 1 și 2, de la parcarea etajată până la aleea de acces către parcarea publică din zona Rex, înainte de pasarelă.
O inițiativă care dedicată performanţei, energiei şi spiritului de competiţie, H3RO Mamaia consolidează poziția Constanței ca destinație importantă pentru evenimente sportive naționale și internaționale.













