CONSTANȚA: Un bărbat a încercat să își ucidă fosta concubină călcând-o cu mașina
Bărbatul a amenințat-o cu moartea, cu scopul de a o convinge să reia relaţia conjugală.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 21 Iulie 2025, 16:11 • Actualizat: 21 Iulie 2025, 16:11
Un bărbat a încercat să îşi ucidă fosta concubină lovind-o intenţionat cu maşina în timp ce femeia circula ca pieton pe o stradă din Cernavodă, anunță luni Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa. Bărbatul a încercat să convingă victima să reia relația conjugală, amenințând-o cu moartea. Acesta a fost arestat preventiv.
Victima, lovită în timp ce circula pe trotuar
„Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat, ca stare de fapt prezumtivă, că la data de 18 iulie 2025, în jurul orei 17.45, pe Strada Avram Iancu din oraşul Cernavodă, judeţul Constanţa, inculpatul a încercat să o ucidă pe persoana vătămată T.I.N., fosta sa concubină, de care era despărţit de două luni şi pe care cu câteva zile în urmă o ameninţase cu moartea, cu scopul de a o convinge să reia legătura conjugală.
Astfel, fiind la volanul autoturismului său marca Volkswagen Golf, într-o curbă la dreapta, în loc să încetinească, a accelerat, a intrat pe contrasens şi a manevrat intenţionat autovehiculul în direcţia persoanei vătămate, pe care a izbit-o din spate, când ea circula ca pieton pe trotuar, astfel că a proiectat-o pe parbriz şi capota motor şi i-a provocat leziuni corporale vindecabile în 50-55 zile de îngrijiri medicale, iar după impactul cu pietonul vehiculul a trecut peste un gard de fier-beton şi s-a oprit în uşa unui garaj, cu airbag-urile declanşate”, reiese din comunicatul transmis de procurori.
Istoric îndelungat de hărțuire
După separarea de concubin, femeia a fost hărţuită de acesta, victima refuzând însă să depună plângere penală la poliţie, specifică Agerpres.
„Deşi probele au învederat că lovirea a fost intenţionată, inculpatul a susţinut că o acroşase accidental pe fosta sa concubină şi a tăgăduit că ar fi încercat să o ucidă, în condiţiile în care o hărţuia în ultimul timp, căutând-o zilnic în faţa blocului în care locuieşte sau la locul ei de muncă şi insistând să o determine să se împace cu el, chiar prin ameninţarea că o va ucide ca să nu o lase să fie cu altcineva.
Mai mult, persoana vătămată apelase şi la organele de poliţie, în faţa cărora inculpatul îşi luase angajamentul de a înceta hărţuirea, însă nu au putut fi luate alte măsuri de prevenţie, întrucât persoana vătămată refuzase să formuleze plângere penală”, se mai spune în comunicat.
Procurorul de caz a formulat propunere de arestare preventivă a inculpatului pentru următoarele 30 de zile, pentru tentativă de omor, propunere ce a fost admisă de judecătorul de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Constanţa.
Citește și: Incendiu de vegetație uscată, provocat de un bărbat de 68 de ani din județul Dolj, extins la alte gospodării













