DÂMBOVIȚA: Mesaj RO-ALERT, emis după apariţia unui urs în Ocniţa
Populația a fost avertizată să evite zona.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 20 Octombrie 2025, 11:25 • Actualizat: 20 Octombrie 2025, 11:26
Un mesaj RO-ALERT a fost emis, luni dimineață, de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Dâmboviţa, după ce un urs a fost depistat în localitatea Ocniţa, în noaptea de duminică spre luni.
Autoritățile, mobilizate la fața locului
„Noaptea trecută, în jurul orei 00.30, a fost semnalată prezenţa unui urs în localitatea Ocniţa. Pentru informarea şi protecţia populaţiei din zonă, a fost transmis un mesaj de avertizare prin intermediul sistemului RO-ALERT”, a precizat ISU Dâmboviţa.
Conform Agerpres, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dâmboviţa şi un echipaj SMURD de la Detaşamentul de Pompieri Moreni au intervenit la fața locului.
Un alt incident similar a avut loc acum zece zile în județ, când a fost semnalată prezența unui urs într-o localitate din vecinătatea municipiului Târgovişte.
Citește și: Un cal a fost maltratat de doi bărbați din Rodna, Bistrița-Năsăud













