DÂMBOVIȚA: Mesaj RO-ALERT, emis după ce prezența unui urs a fost depistată la Raciu
Locuitorii au fost sfătuiți să evite deplasările şi să rămână în case până la îndepărtarea pericolului.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 11 Mai 2026, 10:00 • Actualizat: 22 Mai 2026, 12:46
Un mesaj RO-ALERT a fost emis, luni dimineață, de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Dâmboviţa, după ce un urs a fost depistat în localitatea Raciu.
„În jurul orei 09.09, a fost semnalată prezenţa unui animal sălbatic (urs) în localitatea Raciu. La faţa locului intervine Detaşamentul de Pompieri Târgovişte cu un echipaj SMURD, împreună cu efective ale Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dâmboviţa”, au precizat reprezentanţii ISU Dâmboviţa.
Nu este singurul caz din luna mai
Prin intermediul avertizării RO-ALERT, locuitorii comunei au fost sfătuiți să evite deplasările şi să rămână în case până la îndepărtarea pericolului.
Autoritățile avertizează că astfel de situații pot deveni periculoase și recomandă evitarea provocării sau hrănirii urșilor.
În luna mai, prezența urșilor în zonă a mai fost semnalată în localitățile Pucioasa și Cobia, iar în toate situațiile populația a fost informată prin mesaje de avertizare.
Citește și: Un urs a pătruns în curtea unei case din comuna Dămuc, Neamț













